Yurtdışında Evlenmek İstiyorsanız, Beni Dinleyin!

Yabancı uyruklu biriyle evlenmek için yurtdışı prosedürleri sıkı işliyor. Ben eşimle evlenmek için başvuru yaptığımda, öncelikle sıkı bir denetime gireceğimin farkında değildim. Avrupa Birliği kararnamesi, evlilik işlemlerinde çiftlerin sahte evlilik yapma ihtimalini ön planda tuttuğu için zorluk çıkarabiliyor. Bunun için belgelerinizi düzenlemeniz ve söyleyeceklerimi dikkate almanızı tavsiye ederim.

Yurtdışında Evlenmek İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yurtdışında evlenme işlemleri Türkiye’de olduğu gibi işlese de, yabancı uyruklu biri olarak başka bir ülkede evlenmek işlemlerin zorlaşmasına neden olabiliyor. Ben evlilik beyannamesi üzerinden başvuru yapılması gerektiğini bilmiyordum. Evleneceğiniz kişinin de sizinle neredeyse aynı belgeleri düzenleyeceği yorucu bir süreç başlıyor.

Apostilli uluslararası doğum belgesi almanız gerekiyor. 4 adet vesikalık fotoğraf, ülkede resmi makamlardan onaylanmış ‘’Evlilik izin belgesi’’ yabancı eşin pasaportu, ikametgah belgesi, sağlık raporu ve bütün belgelerin tercüme edilmesi gerekiyor.

Yurtdışında Evlenmek İstiyorsanız, Beni Dinleyin!

Yurtdışında Nerede Evleniliyor?

Yurtdışında evlilik işlemleri için belgelerinizi düzenledikten sonra, konsolosluğa değil, bulunduğunuz şehrin belediye binasına gitmeniz gerekiyor. Belgelerinizi teslim ettikten sonra nikahın tescil işlemleri başlıyor. Evlilik sürecinde, örneğin İtalya’daysanız, nikahta şahitlerin ve çiftlerin İtalyanca bilmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu süreçte Türkçe konuşmak gibi bir hata yapmamanızı tavsiye ederim. Yurtdışında oldukça resmi ve katı kurallar oluyor.

Eksik evrak, nikah memurunun istemediği bir şey yapmak, resmi makamda uygunsuz davranışlarda bulunmak evliliğinizi riske atabilir.

Yurtdışında Sahte Evlilik Yapabilir Miyim?

Yurtdışında sahte evlilik yapmanız neredeyse imkansızdır. İşlemler çok katıdır ve çiftin evliliği yakın takibe alınır. Türkiye’de örneğin düzenli bir kontrol olmuyor olabilir ama AB’de siz farkında olmadan takibiniz sürebiliyor. Eşinizle en az 1 yıl aynı evin içinde yaşama zorunluluğunuz var.

Yurtdışında Evlenirken Konsolosluğa Gidiliyor Mu?

Yurtdışında evlenirken, konsolosluğa belirli belgelerin imzalanması için gidiliyor. Nüfus cüzdanı ve pasaportunuzla yurtdışındaki konsolosluğa giderek, belgelerinizin onay sürecine tabi tutulmasını sağlamalısınız. Resmi başvuru işlemlerinde, ıslak imzalı belgelerin her zaman ön planda olduğunu unutmayın. İkametgah için noter tasdiğine de ihtiyacınız olacaktır. Bürokratik işlemleri tamamladıktan sonra evlilik süreci sonrası denetimlerinizi de iyi takip etmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir