Yurt Dışında Okuyacağım Ama Vize Çıkmadı

Polonya’da üniversiteye başlayacağım için çok heyecanlı bir şekilde Schengen vizesine başvuruda bulundum. 10 gün geçtikten sonra vize yanıtım geldi ve sonucu gördüğümde şok oldum. Sonuçta okulum 1 ay sonra başlayacaktı ve benim gidip yerleşmem gerekiyordu. Ve ret cevabını görünce ne yapacağımı bilemedim.

Hemen uzman bir danışman ile görüşerek durumumu anlattım. Dosyamı inceledikten sonra yanıtı reddetmek bizim için mantıklı olarak görülüyor ancak ret sonucunun değerlendirilmesi uzun sürecektir dedi. Sonuç olarak yeniden başvuru yapmak bizim için daha doğru bir yol gibi göründü.

Vizem Neden Reddedildi?

Vizemin reddedilmesinin temel nedeni daha önce vize ihlali yapmış olmamdı. Eski aldığım Schengen vizemde ülkeden vize bitiş tarihinden 3 gün sonra ayrıldım. Gerekçem her ne kadar geçerli olsa da bu durum pasaportuma işlendi ve sonraki vizelerimi etkiledi.

Vize ihlalim eskiden olmasına ve aldığım 3 vizeden sadece 1ine ihlal yaptığım için beni çok etkilemeyeceğini düşünmüştüm. Ancak konsolosluk bu ihlali tehdit olarak görmüş, üstüne dilekçemi de beğenmeyince ülkeyi terk etmeyeceğimden şüphelenmişti.

Yurt Dışında Okuyacağım Ama Vize Çıkmadı

Vize Almak İçin Ne Yaptım?

Vize almak için yeniden başvuru yaparken bu sefer okulla olan yazışmalarımı, okuldan gelen kimlik kartımı, okul sayfasında bulunan öğrenci belgemi kısacası okula dair tüm bilgileri dosyama detaylı olarak yerleştirdim. Konsolosluğun öğrenci olduğuma ve gerçekten gidiş nedenimin okul olduğuna yönelik ikna olmasını istiyordum.

Bu belgelerin dışında dilekçemde açık ve net bir şekilde vize bitiş tarihine dikkatli olduğumu eski sefer gecikmenin neden kaynaklığını anlattım. Okumak istediğim okulun ve bölümün benim için öneminden bahsettim.

Vizemi Alabildim Mi?

Hazırladığım son dosyanın ve başvurunun ardından yine yaklaşık 10 – 15 gün süre sonrasında cevap geldi. Böylece başvurum kabul edilmişti ve hızlıca hazırlanıp okula gitmek için eşyalarımı toparlamaya başladım.

Dünya İnsan Hakları içerisinde “Eğitim hakkı engellemez.” Diye bir madde bulunuyor. Bu demektir ki bu hakları kabul eden her ülke sizin eğitim için olan vizenizi kabul etmelidir. Aksi takdirde itirazda bulunarak hakkınız olan eğitimi almak için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir