Yeşil Pasaportla Çin Vizesi Nasıl Aldım?

Yeşil renkte olan hususi pasaport sahibi olarak Çin’e vizesiz giriş imkanı olup olmadığı konusunda yaşadığım deneyimi anlatarak cevap vermek istiyorum. Çin turistik vizesi alabilmek için grup vizesi almak gerekir çünkü Çin için turistik vize bulunmaz.

Yeşil pasaport sahibi olarak vizeden muaf mıyım? Öncelikle bu sorunun cevabını araştırmak gerekiyor. Çin hükümeti yeşil pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarını fuar, turistik gezi, ticari amaçlı gezi, ziyaret, konferans ya da toplantı gibi nedenlerden dolayı 30 güne kadar vizeden muaf tutar.

Yeşil Pasaportlarda 30 Gün Muafiyet

Yeşil pasaport sahibi olan bir Türk vatandaşının ülkeye giriş yapabilmesi için herhangi bir işlem yaptırmasına gerek kalmaz. Çin seyahatinin 30 günü geçmesi halinde yeşil pasaport sahibinin de vize alması gerekli mi? Bu sorunun cevabı da benim için oldukça önemliydi çünkü Çin’e yapacağım ziyaretin 30 günden fazla olma ihtimali oldukça yüksekti.

30 günü geçen Çin vizesi almak yeşil pasaport sahipleri için de geçerli yani 30 günden daha fazla kalacak olan yeşil pasaportlularda vize almak zorunda. Bundan dolayı seyahat öncesi pasaportun geçerlilik süresi kontrol edilmelidir. Çünkü pasaport geçerlilik süresinin seyahat sonrası en az 6 ay olması şartı aranır.

Yeşil Pasaportla Çin Vizesi Nasıl Aldım

Aile Ziyareti Vizesi

Benim yeşil pasaportum ile eşimin ülkeye girişinde vize şartı var mı? Bu konuda yaşadığım durum sonrası deneyim sahibi oldum. Benimle birlikte ülkeye girecek olan Türk vatandaşlarının yani bordo pasaport sahiplerinin seyahat öncesi vize başvurusunda bulunması gerekiyor.

Ülkeye aile ziyareti için gitmeyi planladığımızdan dolayı Çin aile ziyareti vizesi almamız gerekiyordu. Çin aile ziyareti vizesi alabilmek için belediye onaylı bir davetiyenin gelmesi gerekliydi.

Benim Pasaportumla Yakınlarımın Vize İşlemi

Tük istenen evrakları hazırladıktan sonra konsolosluktan randevu aldık ardından parmak izi işlemleri tamamlandı ve 7 ile 10 iş günü sonucunda vizelenmiş şekilde pasaportu teslim alarak Çin seyahatini gerçekleştirdik.

Yeşil pasaport sahibi olarak sadece benim ülkeye vizesiz giriş iznim vardı. Benimle beraber seyahat edecek olan tüm yakınlarım ayrı ayrı vize başvurusunda bulundu. Ancak benden dolayı eşim yeşil pasaportu olsaydı bu durumda ona ayrıca vize almaya gerek kalmayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir