Vizemin Reddedileceğini Bakın Nasıl Önceden Anladım!

Turistik vize başvurusu yaparken, hep şöyle bir söylem vardır. ‘’Çok kolay alınıyor’’ bu yanlış bilgilendirmeye kanmayın. Ben kandığım için vizemin reddedileceğini önceden anladım ve onlar açıklamadan yeniden dosya hazırlamaya başladım. Türkiye’den çıkarken vize başvurusu için gideceğiniz konsolosluğun prosedürüne dikkat edin ve inandırıcı gerekçeler sunarak, evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olun.

Vizenin Ret Edileceğini Nasıl Anlarsınız?

Vizenin ret edileceğini, vize dosyanızı konsoloslukta görevli olan memura verdiğiniz andan itibaren anlayabilirsiniz. Memur size sorar, evraklarınız tamam mı? Siz tamam dersiniz ve dosyanıza bakarak, eksik evrak olduğunu söyler. Aslında evraklarınızın eksik olmadığı konusunda eminsinizdir. Ancak yeni prosedürü takip etmediğiniz için hatalı evrak vermiş olursunuz.

Direkt olarak vizeniz reddedilir. Bu nedenle vizenizin reddedilmemesi için önceliğiniz evraklarınızı düzenlerken, konsolosluğun duyurduğu tarihlerden itibaren prosedürü takip etmeniz olacaktır. Web sitesi üzerinden belgeleri düzenlerken eksiksiz evrak verdiğinizden emin olun ve mutlaka imzalama işlemlerinizin eksiksiz olduğundan emin olun.

Vizemin Reddedileceğini Bakın Nasıl Önceden Anladım!

Vizenin Ret Edilme Nedenleri Nelerdir?

Vize ret nedenleri genellikle eksik evrak verilmesi ya da evrakların tutarsızlığıdır. Yani evraklarınızın prosedüre uyması ve ıslak imzaların da benzersiz olmaması gerekiyor. Dosyanızdaki bütün evrakların temiz olması, düzenli bir şekilde sunulması da konsolosluk için önemli kriterler arasında yer alıyor. Eğer evrak dosyanızı kıvırır veya yıpratırsanız bu da pek hoşlarına gitmeyen bir durum.

Vizenizin reddedilme nedenlerinden bir diğer de, sahte olan evraklar ya da zamanı geçmiş evrak çıktıları. 6 ay içerisinde çıkarılan evraklarla, o hafta çıkarılacak evrakları iyi analiz etmelisiniz. Evraklarınızı düzenlerken, konsolosluğun prosedürüne uyduğundan emin olarak teslim etmelisiniz. Yoksa vizeniz için çok geç olabiliyor.

Vizenizin Reddedilmemesi İçin Önemli Uyarılar

Vizenizin reddedilmemesi için öncellikle, vize işlemlerinizde belgelerinizi düzenelerken süreç hakkında bilgi alarak, doğru tarihlerde evrak çıktılarını alın. E devlet üzerinden barkodlu evrakların geçerliliğine bakarak, ıslak imzalı evrakları ve barkodlu geçerliliği olan evrakları ayırın. Bunun dışında, dilekçe ve form prosedürüne uyun. Vize memuruna soru sorarak, prosedürün nasıl işlediğinden emin olun. Bu süreç için acenteden de yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir