Vizemi Uzatmak İçin Neler Yaptım?

Polonya’da turistik bir seyahat içerisindeyken ufak bir trafik kazası geçirdim ve anında tedavi altına alınmam gerekti. Kazadan kaynaklı oluşan kırıklarım vardı ve fizik tedavi görmem gerekiyordu. Ancak bu olay vizemin bitmesine yaklaşık 1 hafta kala gerçekleşmişti ve benim en az 2 hafta daha tedavi olmam gerekiyordu.

Bu durumda yapabileceğim tek şey vizemi uzatmak olacaktı çünkü hastanede tedavi görüyordum ve Türkiye’ye dönmem mümkün değildi. Ben de Polonya’daki konsolosluğa başvurarak nedenimden kaynaklı vizemi uzatmaları talebinde bulundum.

Talebimin ardından benden bazı belgeler istediler; özellikle hastane ile ilgili detayları, hastaneye yatış nedenim, doktor tarafından verilmiş raporlar gibi belgeler. Bu belgeleri sunmamın ardından 2 gün içerisinde vizemi tedaviyi kapsayacak şekilde uzattılar.

Ülkeden Çıkmadan Vize Uzatılabilir Mi?

Eğer gerçekten geçerli bir durumunuz varsa ülkeden çıkmadan vizenizi uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Örneğin kaza, ölüm, taziye, ülke içerisinde tamamlanamamış işler, hastalık gibi durumlarda vizeniz uzatılır. Ancak bu noktada en önemli olan kısım geçerli bir nedeniniz olmasıdır.

Vizemi Uzatmak İçin Neler Yaptım

Vize Uzatma İşlemi İçin Nereye Başvurulması Gerekir?

Vize uzatma için başvuruda bulunmak istiyorsanız bulunduğunuz ülkedeki konsolosluğa gitmeniz gerekiyor. Tabii ki randevu alarak gerçekleştireceğiniz bu işlemi vizeniz bitmeden önce yapmalısınız. Eğer vizeniz bittiyse maalesef ki ülkenize geri dönmeniz zorunludur.

Konsolosluğa yaptığınız başvurunun ardından nedeninize bağlı olarak başvurunuz değerlendirilir. Eğer başvuru nedeniniz önemli olarak kabul edilirse uzatma işleminiz gerçekleştirilecektir. Özellikle benim gibi kalkamayacak durumdaysanız uzatma işleminiz kısa sürede tamamlanır.

Türkiye’ye Dönerek Vize Uzatmak Mümkün Mü?

Eğer vizenizin süresi bittiyse Türkiye’ye dönmeniz şarttır. Aksi takdirde kaçak olarak sayılırsınız ve bu sizin için istenmeyen bir durumdur. Ancak yeniden o ülkeye gitmek için bir nedeniniz bulunuyorsa ya da uzatma işlemini gerçekleştiremediyseniz yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Vize süreniz bittiğinde kaçak olarak kalmanızın yerine ülkenize dönüp yeniden başvuru yapmanız çok daha olumlu bir durumdur. Çünkü daha önce vize aldığınız ve yeniden gitmek için bir nedeniniz olduğundan ikinci vizenizi çok daha kolay alırsınız. Aksi takdirde vize ihlali yaptığınız pasaportunuza işlenir hatta ülkeye girmeniz belirli süre yasaklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir