Vizem Doldu, İşte Bu Kadar Ceza Ödedim

Schengen vizem ile geçirdiğim tatilimde 6 aylık kısa vizem bulunuyordu. Ancak ben hiçbir zaman 180 gün içerisinde 90 gün olmak kaydıyla gibi ibareleri okumamıştım. Açıkçası tam olarak anlayamamıştım da. Yaklaşık 95 gün sonra ülkeden ayrılmak istediğimde pasaportumda ve vizemde bir problem olduğunu belirttiler ve beni beklettiler.

Bu süreçte yakın bir saatte uçağım olduğu için ve işlemin ne kadar süreceğini bilmediğim için uçak biletimi değiştirmem gerekti ve bu benim 300 CHF mal oldu. Neyse ki aynı gün içerisinde yeniden uçuş bulabilmiştim çünkü 2 gün için Schengen’e giriş yapmam yasaklanmıştı ve terminalden ayrılmam için de izin bulunmuyordu.

İşin sonunda bana 90 günü aşmamam gerektiği, iki gün sonra yeniden giriş yapabileceğim belirtildi. Bu duruma çok dikkat etmek gerekiyor çünkü 1 yıla kadar hapis cezası da verilebiliyor.

Vizemin Dolduğu Nasıl Anlaşıldı?

Benim vizemin dolduğu ülkeden çıkmak istediğimde anlaşıldı. Çıkış işlemlerimi gerçekleştirmek için 11/11/2010 tarihinde ülkeden ayrılmak istedim ve aşırı kalma sayım ilginç hesaplamalara göre 4 gün olarak sayıldı. Daha sonra pasaport durumuma yakalandı olarak bir ibare yerleştirdiler. Fazla kaldığım süre çok uzun olmadığı için beni beklettiler ve neden çıkışımı kaçırdığım hakkında sorular sordular. Yaptıkları ilginç açıklamaların sonunda Zürih’ten ayrılarak ülkeme geri döndüm.

Vizem Doldu, İşte Bu Kadar Ceza Ödedim

Vizeniz Bittiyse Anında Ülkeden Ayrılmanız Mı Gerekiyor?

Evet. Eğer vizenizin tarihi doluysa mutlaka bu dolum tarihinden önce ayrılmanız gerekiyor. Bu nedenle işlemlerinizi son güne bırakmamanızı, en azından 2 gün önce ülkeden çıkmanızı öneririm. Ancak hala devam etmeniz gereken bir iş ya da nedeniniz bulunuyorsa orada bulunan konsolosluk ile görüşebilirsiniz.

Vizenizin Bittiğini Nasıl Anlarsınız?

Vizeniz bittiğinde sizi kimse uyarmaz. Bu nedenle ilk vizenizin geçerli olduğu tarihten itibaren sizin vizenizi kontrol etmeniz gerekir. Tüm sorumluluk vize sahibine aittir ve doğru takip edilmezse tüm durumdan kişi sorumludur.

Vizenin tarihini takip etmeniz son derece önemlidir çünkü ülkeye girişiniz belirli bir süre yasaklanır ve pasaportunuza bu durum işler. Eğer pasaport içerisinde böyle bir işaretiniz bulunursa ileride alacağınız vizeler için olumsuz durum oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir