Vize Yenileme İşlemlerini Nasıl Yaptım?

Vizenizin tarihi bittiğinde, yenileme işlemi yaparak yurtdışına çıkabiliyorsunuz. Ben bu süreçte işlemler hakkında sizlere bilgi vereceğim. Vize yenileme işlemi için konsolosluklar genel olarak aynı prosedürü uygulamaktadır. Vize ücretleri ve ek prosedürlerde değişiklik olabilir. Ancak genel olarak bütün yenileme işlemleri için belirlenen geçerli evraklar bulunuyor.

Vize Yenileme İşleminde Evraklar Nelerdir?

Vize yenileme işlemlerinde evraklarınızı düzenlerken, vize başvurusu ile neredeyse aynı işlemleri yaparsınız. D veya C tipi vize işlemlerinde, öğrenciyseniz öğrencilik belgeniz, ticaret ise ticaret vergi no ve firma sirkülerini de belgelerinizle birlikte teslim edersiniz. 10 yıllık vize yenilemelerde, ikamet ettiğiniz adresler ve vize başvuru nedenleriniz pasaportunuzla birlikte konsolosluk üzerinden yapılmalıdır.

Konsolosluk size vize yenileme formu ve dilekçesi vererek, doldurmanız gereken yerleri bildirir. Bunun için yanınızda fotoğrafla gitmelisiniz. Tıpkı yurtdışına çıkışlarda olduğu gibi fotoğraf, nüfus kaydı, dilekçe ve vize yenileme ücretinizi de yanınızda götürerek işlemlerin başlamasını sağlayabilirsiniz. B1 ile B2 vize başvuru seçeneklerine göre prosedürü takip ederek işlemlerin nasıl ilerlediğini dikkate almalısınız.

Vize Yenileme İşlemlerini Nasıl Yaptım

Vize Yenileme İşlemlerinde Ücret Ne Kadar?

Her ülkenin konsolosluğunda yenileme ücretleri farklılık göstermektedir. Örneğin Amerka vize yenileme işlemleri için 180 USD talep ediliyor. Fakat Fransa için Euro üzerinden ücret talep edilerek vizenizin yenileme işlemi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Vize ücretleri ve yenileme ücretleri benzer aralıklar taşımaktadır.

Vize yenileme işlemlerinde 6 aylık geçerliliği olan pasaportunuzun olması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekiyor. Eski pasaportunuzla vize yenileme işlemi yapamazsınız. AB ve ABD vize yenileme işlemlerinde biyometrik fotoğraf, form, dilekçe ve vize ücretiyle birlikte parmak izi taramasının da yeniden yapılması gerekmektedir.

Vize Yenileme İşlemleri İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Vize yenileme işlemleri için gideceğiniz ülkenin veya daha önce gittiğiniz ülkenin konsolosluğundan başvuru yapmanız gerekmektedir. Vize ücreti, belgeleriniz ve çıkma nedenlerin de açıkça belirtilmelidir. D tipi vize ve C tipi vize prosedürüne uygun belge düzenlemelerinizi eksiksiz yaparak, vizenizin kısa zamanda yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Maksimum benim vize yenileme işlemin 15 gün kadar sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir