Vize Onayı Almak İçin Neler Yaptım

Yurtdışı gezilerinden birine çıkarken vize almam gerekiyordu, gideceğim ülke Avrupa’da ve Schengen bölgesinde kaldığından dolayı almam gereken vize Schengen vizesi idi. Ülkenin Konsolosluğuna gittiğimde burada birçok vize türünün ve her ülkenin kendine göre uyguladığı farklı bir prosedürün bulunduğunu öğrendim.

Vize Alırken Bilinmesi Gerekenleri Öğrenin

Vize almak istiyorsanız bilmeniz gereken önemli konular neler? bilmekte yarar var. Aksi halde hem zaman kaybı yaşanır hem de eksik evrak ya da yanlış başvuru gibi problemlerden dolayı talep olumsuz sonuçlanır.

Vize Onayı Almak İçin Neler Yaptım

  • Vize almak istediğiniz yer ile ilgili başvuru şartlarına bakmayı unutmayın.
  • Başvuru yapacağınız kuruma gitmeden önce gerekli olan belgeleri tamamlamış olduğunuzdan emin olun.
  • Gittiğiniz kurumda ya da konsoloslukta vize için dilekçe doldurmayı kesinlikle unutmayın.
  • Vize almak için gidilen yerde bulunan görevliler birçok konu hakkında gerekli bilgiyi sağlıyor.
  • Eğer vize için ayıracak vaktiniz yoksa kesinlikle bir aracı kurum ile işi takip etmeği tercih edin.
  • Kurum sizin adınıza belirli bir ücret karşılığında tüm vize işlemlerini yürütür.

İstenen Standart Belgeler

Peki, vize alabilmem için benden istenen evraklar nelerdi? Evraklar her ülkeye göre değişiklik gösterir ancak belgelerin büyük bölümü tüm ülkeler için geçerli standart belgelerdir. Öncelikle bulundurmam gereken yıpranmamış ve 10 yılı açmamış bir pasaport.

Belirlenmiş ölçülerde çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğraf. Nüfus İl Müdürlüğü’nden ya da e-devlet üzerinden aldığım tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, bankadaki hesap dökümüm, evlilik cüzdanım, mesleki durum belgem ve ikametgah belgemin her ülke için yapılan vize başvurusunda gerekli olduğunu öğrendim.

Vizemi Aldım Şimdi Ver Elini Avrupa!..

Başvuru yapmadan önce merak ettiğim konulardan biri de vize ücreti ne kadar? sorusunun cevabı oldu. Ücret ülkeye ve hizmeti veren kuruma göre farklılık gösterir ama konsolosluklar ya da büyükelçilikler her yıl vize ücretlerini açıklıyor.

Schengen vizesini aldıktan sonra ülkeler arasında dolaşım hakkı elde ediliyor ancak burada dikkat edilmesi gereken konu hangi ülkeden vize alındıysa öncelikle o ülkeye giriş yapılması gerekliliğidir. Ardından diğer ülkelere giriş yapılabilir. Evrakları eksiksiz teslim etmemin ardından yaklaşık 10 iş günü sonunda vizemi aldım şimdi ver elini Avrupa!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir