Vize İstemeyen Ülkeleri Gezdim, İşte Rotam!

Vize istemeyen ülkeleri araştırarak, kendi rotamı oluşturdum. Bu süreçte birçok ülkeyi gezme şansı elde ederken, prosedürün nasıl işlediğini de görme fırsatım oldu. Avrupa ülkelerinde, Schengen bölgesine ait ülkeler vize istememektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti dışişleri bakanlığının web sitesinden yaptığım araştırmayla, schengen ülkeleri dışında gezebileceğim birçok ülke olduğunu fark ettim.

Türkiye’de Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Türkiye’nin dış politikasıyla birlikte vize almanın da zorlaştığı ülkeler olabiliyor. Ancak vizesiz ülkelere giriş yapmak ya da sadece kapıdan vize alma şansı elde edebileceğiniz ülkeler var. Ben Avrupa’ya bağlı olmayan fakat güzel bir gezi rotası veren ülkeleri sıralayarak gezime başladım.

Karadağ ilk adresim oldu, daha sonra Azerbaycan ve Arnavutluk üzerinden rotamı belirledim. Türkiye’den vizesiz olarak KKTC, Beyaz Rusya ve Bosna Hersek ülkelerine giriş yapabiliyorsunuz. Gürcistan ve Andorra’da vizesiz gidebileceğiniz ülkeler. Ama kapıda vize prosedürü uygulamakta olan Bosna Hersek, Azerbaycan için yönetmeliği iyi okumanız ve şartlarını yerine getirerek, belgelerinizi düzenlemeniz gerekmektedir.

Vize İstemeyen Ülkeleri Gezdim, İşte Rotam!

Türkiye’den Tamamen Vizesiz Hangi Ülkelere Gidilir?

Tamamen vizesi olan ülkelerden biri KKTC olarak, Türkiye’nin yavru vatanıdır. Aynı zamanda Karadağ, Gürcistan, Beyaz Rusya, Kosova, Ukrayna, Sırbistan, Ermenistan ve Moldova’da vizesiz gidebileceğiniz ülkeler arasındadır. Amerika’da da Barbuda ve Antigua bölgelerine vizesiz gidebilirsiniz. Belize, Dominika, El Salvador da gidebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Ülkelere giderken 90 gün ile 180 gün arasında kalma izni verilmektedir. Vizesiz bir şekilde geçiş yapmanız için tabi ki bazı prosedürler uygulanıyor. Türkiye’de vizesiz işlem yapabileceğiniz bir belge almanız ve yolculuğuna prosedürün gerektirdiği gibi devam etmeniz önemlidir. ABD ve Avrupa üzerinden vizesiz ülkelere geçiş yaparken sınırlı bir şekilde kalma süreci verilmektedir.

Vizesiz Ülkelere Gitmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Vizesiz işlemler için gideceğiniz ve kalacağınız gün kadar konsolosluk üzerinden bilgilendirme yapmanız gerekir. Ülkeden çıktığınızı bildirmeniz ve vize işlemlerinizi yapmadan pasaportla çıkış yapmanız gerekmektedir. Türkiye’den pasaportsuz bir şekilde çıkamaz, vizesiz işlemlerde de vize ödemezsiniz. Ancak kalma süreniz vizesiz olarak sınırlıdır. En fazla 180 gün kalabileceğiniz ülkeler bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir