Vize İptalinde Paramı Geri Almak İçin Neler Yaptım?

Vize başvurunuzu kendiniz iptal ettirdiyseniz, ücretinizi geri almak için konsolosluğa dilekçe vermeniz gerekiyor. İptal edildiğine dair dilekçe verirken, ücretinizin geri ödenmesi için de vize harcınızın geri verilmesini talep edebiliyorsunuz. Ancak bunun için konsolosluğa bizzat başvuru yaparak, iptal nedeninizle birlikte ödediğiniz ücreti de talep edebiliyorsunuz.

Vize İptali İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Vize iptali için nedeniyle birlikte konsolosluğa dilekçe vermeniz gerekiyor. Örneğin Almanya için vize başvurusu yaptınız ve iptal edilmesini talep ediyorsunuz. Bunun için Almanya konsolosluğuna giderek, neden belirten bir dilekçe yazmanız ve vize ücretinizin geri ödenmesi için de talepte bulunmanız gerekmektedir.

Schengen ülkeleri vize ücretleri genellikle seyahat için vize başvurusu sırasında verilen harç bedelidir. Harcınızın geri ödenmesi için pasaportunuzla birlikte dilekçenizi de konsolosluğa vermeniz gerekmektedir. Karar verildikten sonra 1 hafta ile 15 gün içinde vize harcınız geri ödenecektir. Vize harcınızı bizzat elden imza ile alabilir ya da banka hesabınıza yatırılması için talepte bulunabilirsiniz. Bu konsolosluğun uyguladığı prosedüre göre işlemektedir.

Vize İptalinde Paramı Geri Almak İçin Neler Yaptım

Vize İptalinden Sonra Yeniden Vize Alabilir Miyim?

Vize iptalinden sonra yeniden başvuru yapmak için belgelerinizin güncel olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Vize iptalinizi siz yapmadıysanız, reddedildiyse öncelikle nedenini öğrenerek yeni başvuru işleminizi başlatmanız gerekmektedir. Vize başvurusunu istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Ancak yasal bir engel bulunmuyorsa, vizenizin iptal nedenini mutlaka inceleyerek, konsolosluktan detaylı bilgi alanız gerekmektedir.

Vize başvuru işlemlerinde, öncellikle evraklarınıza dikkat etmeli ve konsolosluğun reddetme nedenlerini araştırmalısınız. Vize başvurunuz iptal edildikten sonra yeniden belgelerinizi düzenleyerek, başvuru sürecini başlatabiliyorsunuz.

Vizem Reddedildikten Sonra Vize Ücreti Alır Mıyım?

Vize reddedildiğinde, vize harcınızın geri ödenmesi imkansızdır. Tabi reddedilme nedenini de sizinle ilgiliyse. Örneğin ülke savaşa girdi ve sınır kapılarını tamamen kapattı,  bu durumda sizden kaynaklı bir durum olmadığı için vize harcı geri ödenecektir.

Vize ücretinizin geri ödenmesi için iptal etme dilekçenizle birlikte ücretinizin geri yatırılması için de dilekçe yazmanız gerekmektedir. Ücretin ne kadar olduğunu ve vize tarihlerini yazarak, vize ücretinin size geri ödenmesini talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir