Vize İçin Hesapta Ne Kadar Paranız Olmalı; Ücretleri Listeledim

Vizelerin en önemli kısmı kuşkusuz ki hesabınızda bulunan paradır. Ülkeler sizin oraya gittiğinizde hiçbir kişiye muhtaç olmamanızı ve tüm giderlerinizi karşılayabilmenizi ister haklı olarak. Bu nedenle de hesapta bulunan para miktarı da kalacağınız süre ve ülkeye göre değişiklik gösterecektir.

Hesabınızda ne kadar para olması gerektiğini bilmiyorsanız ülkenin standartlarına ve pahalılığına bakarak 1 günde yapacağınız ortalama harcamayı kalacağınız gün sayısı ve kişi sayısı ile çarpabilirsiniz.

Amerika’da 15 Günlük Bir Seyahat

Amerika’da 15 günlük bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız tecrübelerime göre yaklaşık 5 bin dolarınız olması gerekiyor. Günlük kur ile çarptığınızda TL değeri değişiklik gösterecektir.

Ayrıca eğitim düzeyiniz, Türkiye’de çalıştığınız işiniz ve vize geçmişiniz iyiyse 3-4 bin dolar gibi bir miktara da vize almanız mümkündür. 3 bin doların altında birikmiş paranız bulunuyorsa hiç başvuruda bulunmayın başka ülkelere bakın derim.

1 Haftalık Paris Seyahati

1 hafta Paris tatili yapmak istiyorsanız uçak ve otel masraflarınız hariç yaklaşın 3 bin TL’nizin olması yeterli olarak sayılabilir. Paris’te kalacağınız yerin yakınlarındaki mağaza ya da yiyecek mekanlarının ücretlerine bakarak günlük ortalama 300 lira harcayacağınızı anlayabilirsiniz. (Bu rakamlar kura göre değişiklik gösterebilir.)

Schengen vizesi başvurusu yaparken kısa süreli de olsa banka hesabınızda 1000 TL olması gerekir. Ben vize alırken sıklıkla bu yöntemi kullanıyorum.

Vize İçin Hesapta Ne Kadar Paranız Olmalı; Ücretleri Listeledim

Peki Ya Uzun Vize; 5 Yıllık Schengen

Amacınız 2,3 ve 5 yıllık Schengen vizesi almak ise hesabınızın kabarık olması önemlidir. Alacağınız süreye bağlı olarak hesabınızda en az 100.000 ila 500.000 TL bulunması gerekiyor. Her kalacağınız yılı 100.000 ile hesaplayıp genel olarak bir miktara ulaşabilirsiniz.

Uzun süreli Schengen vizesinde kalacağınız neden de son derece önemlidir. Eğer çalışmaya gidiyorsanız daha düşük bir tutara da alabilirsiniz. Benim son yıllarda yaşadığım deneyim bu şekildedir.

Normal Bir Schengen İçin Ne Kadar Olmalı?

Ben çok uzun kalmak istemiyorum ortalama 15 gün gideceğim diyorsanız hesabınızda kişi başına düşecek 5000 TL bulunmalıdır. Yani tek çocuklu bir aile iseniz 15.000, tek başınıza gidiyorsanız 5000 TL yeterli olacaktır. Umarım deneyimlerim sizin için de yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir