Vize Geçerlilik Süresini Aştığımda Başıma Neler Geldi!

Vize geçerlilik süresi yurtdışı seyahatlerinizde dikkat etmeniz gereken en önemli prosedürlerden biridir. Ben vize geçerlilik süremin bittiğini ülkeye giriş yapmaya çalışırken öğrendim, tabi ki giriş yapamadım. Vize geçerlilik süresi için yurtdışı seyahatlerinizde, konsolosluğun size verdiği bilgilendirmelere dikkat etmeniz ve sürecin takibini yurtdışı çıkışınızda yapmaya devam etmeniz gerekiyor.

Vize Geçerlilik Süresi Nedir?

Vize geçerlilik süresi, yurtdışına çıkış yaptığınızda verilen kalma süresidir. D tipi vize veya C tipi vizelerde, 180 günü veya 90 günü aşan kalma süresi bittiğinde ülkeden çıkış yapmanız gerekiyor. Ancak ülkeden çıkmış ve tekrar 3 ay içinde giriş yapmak istiyorsanız, işte asıl problemler bu noktada başlıyor.

Ben giriş yapmaya çalışırken, ülke vizemin bittiğini pasaport memuruyla birlikte öğrendim. Bu da boşuna aldığım uçak biletiyle sonuç verdi. Giriş geçerlilik süresi bittiğinde, kalma süreniz olsa da artık gitmek istediğiniz ülkeye gidemiyorsunuz. Zaten ikisi de aynı ayarlanıyor. Fakat ülkeden çıkıp tekrar giriş yapmak istediğiniz zaman kalış süreniz bittiği için pasaportunuz onaylanmıyor.

Vize Geçerlilik Süresini Aştığımda Başıma Neler Geldi!

Vize Geçerlilik Süresi Bitince Ne Yapılmalıdır?

Vize geçerlilik süresinin farkındaysanız, ilk yapmanız gereke giriş sayınızı ve kalış sürenizi takip etmek olacaktır. Giriş süreniz bitmişse giremediğiniz gibi eğer ülke sınırları içindeyseniz ve vizenizin kalış süresi bittiyse, artık suçlu sayılıyorsunuz. Bu da size ceza ödemenize neden olacak sonuçlar doğurabiliyor. Bir nevi ülke içinde kaçak olarak görülüyorsunuz.

Vize kalış tarihinizi iyi ayarlamanız ve süreci takip ederek, vize tarihinin bitişini beklemeden ülke sınırlarından çıkmanızı tavsiye ederim. Bu oldukça riskli bir durum olabiliyor. Eğer bir gün bile geç kaldıysanız, geri dönüşte sıkıntı yaşanmasına neden olabilirsiniz.

Vize Kalış Süresini Geçtim Ne Yapmalıyım?

Vize kalış süreniz bitti ve tarihi geçirdiyseniz, konsoloslukla görüşmeniz gerekiyor. Konsolosluk üzerinden vize tarihinizi ertelemek için talepte bulunmalı, vizem iki giriş ve şu kadar gün olarak belirtmelisiniz.

Konsolosluğa gitmediğiniz ve vize işlemlerinizi yenilemediğiniz her geçen gün aleyhinize işliyor olacaktır. Ülkenin prosedürüne göre ceza alabilir, yurtdışının ceza yönergesine göre hareket etmek zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir