Verilen Vizeyi Nasıl İptal Ettim

Vize işlemleri tamamen gidilecek ülkenin konsolosluğu üzerinden yapılıyor. Doğal olarak iptal işlemleri için de ilk adresiniz vize başvurusunu yaptığınız ülke konsolosluğu olacaktır. Ben İtalya vizemin iptal edilmesi için başvuru şartlarıyla birlikte iptal şartlarını da okudum. İptal ettirmek için konsolosluğa bizzat başvuru yapmanız gerekiyor.

Verilen Vize Nasıl İptal Edilir?

Vize başvurusu yaptınız ve vizeniz onayladı. Ancak gidemeyeceğiniz bir dönem olduğu için vizenizin iptal edilmesini istiyorsunuz. Bunun için konsolosluğun size vereceği dilekçe prosedürünü uygulamanız gerekmektedir. Schengen ülkeleri için seyahat planınızın neden iptal edildiğini ve koşulların neden vize iptali noktasına geldiğini bildirmeniz gerekiyor.

Vize iptalinizi yaparken, size sunulan dilekçeye iptal nedeniyle birlikte vize tarihlerinizi de yazmanız gerekmektedir. Vize verilen tarihler arasında ülkeden çıkış yapamama nedeninizi belirten dilekçenizi ıslak imzalı olarak bizzat kendiniz konsolosluğa takdim etmelisiniz. Eğer kaza ve hastalık nedeniyle çıkamıyorsanız, bu durumda vekalet vereceğiniz kişinin de sizin için yazdığı dilekçeyi konsolosluğa vermesi durumu söz konusu olabilmektedir.

Verilen Vizeyi Nasıl İptal Ettim

Vize Randevusunu Nasıl iptal Edebilirim?

Vize başvurusu yaptıktan sonra mülakata gidemeyeceğinizi konsolosluğa bildirmeniz gerekmektedir. Bunun için konsolosluğun kendi web sitesinde yayınladığı prosedürle birlikte numarasını arayarak, TC kimlik numaranız ve kimlik bilgileriniz doğrultusunda randevunun iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

Randevunuzu ertelemek ve vize başvuru işleminizin tamamen iptal edilmesi için de konsolosluğa yeniden gitmeniz ve gerekli olan belgeleri teslim alarak işlem yapmanız önemlidir. Vize başvuru iptali, randevu iptali ve vize çıktıktan sonda vizenizin geçersiz olmasını istemeniz durumlarına göre prosedür farklılıklar gösterebilmektedir.

Vize Başvurusu İptalinde Ücret Geri Ödenir Mi?

Vize başvuru işlemlerinizi kendiniz iptal ettiğinizde, ödediğiniz ücreti 7 iş günü içinde geri alabilirsiniz. Ancak vize başvurunuz reddedildiği takdirde konsolosluk bunun nedenini sizden kaynaklı bularak vize ücretinizi geri ödemeyecektir.

Vize ücretlerinin geri ödenmesi için olağan üstü hal durumlar, ülke politikasından kaynaklanan  çıkış yasakları ve Covid 19 nedenleri de olabilir. Ancak başvurunuzun reddedilmesi durumunda vize ücretinizi ne yazık ki geri alamıyorsunuz. Vize işlemleri için konsolosluk prosedürüne dikkat ederek işlem yapmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir