Uçağa Binmek İçin Neler Yasak Size Bahsedeyim

Yurtdışına gidiyorsanız gittiğiniz ülkenin gümrük kurallarına hakim olmalı ve buna göre yanınıza eşya almalısınız. Çünkü yurtdışı seyahatlerinde her ülkenin kendine göre kısıtlamaları bulunur. Benim yaptığım gibi gümrük kurallarına bakmadan valiz hazırlarsanız havalimanında ciddi sıkıntı yaşarsınız.

Valizimde olmaması gereken neydi? Hem merakınızı gidermek hem de aynı hataya düşmenizi önlemek için size tavsiyem kendi valizinizi kesinlikle kendiniz hazırlayın. Bir başkası sizin adınıza valiz hazırladığın da kesinlikle son kontrolü özen ile kendiniz yapın.

Parfümümü Yanıma Alabilir Miyim?

Valizin içerisinde kapalı kutu ya da paket bulundurmayın. Alarmlı evrak çantası, lityum pil bulunan ya da aydınlatma mühimmatına sahip eşyalar, boya, çakmak, kibrit gibi çabuk tutuşan yanıcı maddeler valizde bulunmaması gereken eşyalardır.

Aynı şekilde insanı yaralayacak ya da yüzüne püskürtüldüğünde zarar vermeyecek biber gazı gibi maddeler, zehirli ya da bulaşıcı maddeler gibi birçok eşya ve maddelerin yolcu ve kabin bagajlarında taşınması yasaktır.

Uçağa Binmek İçin Neler Yasak Size Bahsedeyim

Peki, parfüm gibi sıvı madde içeriğine sahip eşyalar valizde taşınabilir mi? Bu konuda erkeklerden ziyade genellikle kadınların daha fazla meraklı olduğu bir gerçek. Kabin bagajında taşınacak sıvı maddeler konusunda havayolu şirketleri tarafından bazı kısıtlamalar bulunur.

1 litreyi geçmeyen ve her biri en çok 100 ml kaplarda, şeffaf ve kilitli poşetler içerisinde sıvı madde taşınabilir. Ancak her yolcu için sadece bir poşet taşıma hakkı bulunur.

Cep Telefonum Yanımda Olacak Mı?

Sürekli tüketilen ilaç ya da bebek maması yolculuk esnasında gerekli olacak kadar olmak şartıyla kabin bagajında bulundurulur. Herkesin kafasındaki soru işaretini uçağa binmeden önce ben de yaşadım cep telefonu ya da bilgisayar gibi elektronik cihazları kabin içinde taşıyabilir miyim?

Bazı ülkelerde uygulanan prosedüre göre elektronik cihazlar kabin içerisinde taşınabiliyor. Ama bunun için belirli boyutlar ve ölçüler ile standart uygulamalar gerçekleştiriliyor.

Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi bazı ülkelerde cep telefonu, akıllı telefon ya da bilgisayar gibi elektronik cihazların kabin içinde taşınması yasak. Bu yasağın içerisinde medikal cihazlar bulunmuyor diğer tüm elektronik eşyalar uçağın altındaki kargo bölümünde taşınıyor. Ancak bunun için check-in işlemlerinden bagaj ile birlikte elektronik cihazı teslim etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir