Schengen Vize İhlali Cezasını Ödedim

Geçen yaz Schengen vizesi alarak tatile gittim. Tatilde her şey iyi hoştu ancak bir süre daha tatilimizi uzatmak istedik. Birkaç gün kalmaktan sorun olmaz diye düşünerek yaklaşık 6 gün daha gittiğimiz ülkede kaldık. Daha sonra ülkeden çıkış yaparken tabii ki pasaportunu ve vizeni kontrol ederek çıkardıkları için beni sorgu odasına aldılar.

Sorgu odasında başta neden bu kadar uzun süre vize süremi aştığımı sordular. Ben de tatil için uzattığımı, zaten bu süreçte pek dışarı çıkmadığımı belirttim. Bana orada konsolosluğa başvurarak tatil için vizemi birkaç gün uzatabileceğimi söylediler. Ben de böyle bir uygulama olduğunu bilmediğimi zaten ilk defa yurt dışına çıktığımı belirttim. Daha sonra bana para cezası yazarak (yaklaşık 600 dolar gibi bir ücret) pasaportuma işaretleme yaptılar.

Vize İhlalinin Sonuçları Nedir?

Vize ihlali yaparsanız kaçak kaldığınız süreye bağlı olarak cezai işlemleriniz artıyor. Benimki 1 haftadan az olduğu için yalnızca para cezası ile kurtuldum. Ancak çok daha uzun süre kaçak kalırsanız (1 ay ve daha fazla) para cezasının yanında belirli bir süre o ülkeye girişiniz de engellenecektir. Ayrıca pasaportunuza eklenen bu damga sizi artık etkileyecek bir unsurudur.

Schengen Vize İhlali Cezasını Ödedim

Vize İşlemim Sonrasında Yeniden Vize Alabildim Mi?

Schengen vizesinden böyle bir damga almam tabii ki benim için çok kötü oldu. Çünkü yeniden vize almak isterseniz konsolosluk sizin bu çıkış ihlalinizi kötü olarak yorumlar ve yeniden ülkeye gittiğinizde çıkış yapacağınızdan emin olamaz. Ancak bir sonraki vizenizde gidiş nedeninize bağlı olarak yeniden vize alabilirsiniz.

Pasaportunuza aldığınız bu damga sizi yalnızca Schengen vizelerinde etkileyecektir. Diğer ülkeler de bu ihlal ile ilgilenebileceği gibi umursamayabilir de. Başvurunuzda ret ile karşılaşırsanız şaşırmayın.

Vize İhlaliyle İlgili Nereyle Görüşmeliyim?

Schengen vize ihlali yaptığınızda sizden ülkeden çıkışta ya da Türkiye’ye girişte kimse para istemeyecek ya da damganızın yerleştirilmesinin ardından kimse bu konuda soru sormayacaktır. Ülkenize normal bir şekilde dönüş yaptıktan sonra belirli bir süre içerisinde ihlal yaptığınız ülkenin konsolosluğu ile iletişime geçerek para cezanızı ve diğer unsurları öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir