Pasaport Kontrolünde Başıma Neler Geldi?

Her turistin korkulu rüyası olan pasaport kontrolünde, görevliyle yanlış iletişim kurmak ve kontrol sırasında fazla konuşmak hiç de iyi bir fikir değilmiş. İngiltere yolculuğumda, İngilizlerin takıntılı oldukları bazı konuları bilmiyordum. Özellikle prosedür işlemleri sırasında yapılan herhangi bir saygısızlık pasaportunuzun onay almamasına neden olabiliyor. Bu nedenle yapılmaması gerekenleri öğrenmekte fayda var.

İngiltere’de Pasaport Sırası Kuralları Neler?

İngiltere’de eşimle birlikte turistik bir geziye gitmiştik. Bu sırada eşimi benden önce aldılar, bende yanına gittim. Eşimin pasaportuyla birlikte kendi pasaportumu verdim. Pasaportumuzu geri aldıktan sonra, ikinci kapıya gittik. Arada epeyi mesafe vardı, ikinci kapıda benim pasaportum damgalanmamıştı. Görevli damgasız olduğu için birinci memura geri gitmek gerektiğini söyledi.

Geri gittiğimde, memur bana ters ters baktı. Ben onun hatası olduğunu ve neden pasaportumu damgalamadığını sordum. Memur, sıranızı beklemediniz dedi. Eşiniz olsun ya da olmasın, ben size söylemeden pasaportunuzu bana uzatamazsınız. Bunun üzerine imzalama yetkisini başka birine devredebileceği söyledi. Özür dilememe rağmen uzun süre beklemem gerekti.

Pasaport Kontrolünde Başıma Neler Geldi

İngiltere’de Pasaport İşleminin Uzaması Neden Olan Kurallar

Öncellikle çok fazla konuşarak pasaport damgası alamazsınız. Bu onların epeyi şüphelenmesine ve daha da kötüsü sinirlenmelerine neden oluyor. Kendimi açıklamaya çalışsam da uzun süre beklemem gerekti. Pasaportu kontrol eden memurla laubali olmamalı, sorduğu sorulara net cevaplar vermelisiniz. Bu da oldukça sıkıntı yaratan diğer konulardan biri oluyor.

Pasaport Sırası Beklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaport sırası beklerken, görevlinin tavrını kontrol edin. Genellikle güler yüzlü karşılanmazsınız. Görevliye çok yaklaşmayın, sorduğu sorulara dikkat edin ve kontrolünü yapmasına izin verir. Bu nedenle konuşmanıza çok sinir oluyorlar. Onun dikkatini dağıtmaya çalıştığını düşünmesini sağlıyor, sizin sürekli konuşuyor olmanız.

Pasaport Memurunun Sorduğu Sorular Neler?

Genellikle sorulan sorular, neden çıktığınız ve ne zaman döneceğiniz üzerine prosedür soruları olacaktır. Kısa ve net cevaplar verin. Özellikle eşinizle birlikteyken memurun yanında İngilizce konuşmaya devam etmelisiniz. Türkçe konuşmanız da o sırada hoş karşılanmıyor ve size farklı sorular sormaya başlanıyor. Mutlaka ortak dil ile iletişimlerinizi devam ettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir