Pandemide Vize Nasıl Aldım?

Kanada’da eğitimimi sürdürdüğüm için ve okul kapsamında derslerime Kanada içerisinde dahil olmam gerekiyordu. Pandemi nedeniyle ailemin yanında iken artık Kanada’ya dönme zamanım gelmişti ve uçuşlar iki ülke arasında kapalıydı. Bu durumda benim okula dönmem zor gibi görünüyordu.

Pandemi içerisindeyken sebebi olan kişilerin yurt dışı ve yurt içi seyahat edebileceğini öğrendiğimde Kanada Konsolosluğu ile konuştum ve bunun doğru olduğunu söylediler. Hemen belgelerimi hazırlayarak vize başvurusunda bulundum. Kısa sürede kabul edilen vizem ile Kanada biletimi aldım ve okuluma döndüm.

Korona Virüs Kısıtlamaları Kapsamında Ülkeler Arası Seyahat Nasıl?

Korona virüs dünyayı tehlike altına sokan bir virüs olduğu için ülkeler arasındaki çoğu uçuş durduruldu. Uçuşun durdurulmasının yanında birçok farklı karantina, dışarı çıkmama gibi önlemler alınmaya başladı. Eğer iki ülke arasında gerçekten gitmenize neden olan bir durum yok ise uçuşlar ve vizeler bir süre ertelendi.

Ancak İrlanda gibi bazı ülkeler uçuşları tamamen kapatmadı ve hala iki ülke arasında kişilerin seyahat etmesine izin veriyor. Tabii ki seyahat öncesinde sunulmuş negatif PCR sonucu sunulması tüm ülkeler için geçerli.

Pandemide Vize Nasıl Aldım

Pandemide Vize Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Eğer pandemi döneminde vize almanız gerekiyorsa dikkat etmeniz gereken durumlar bulunuyor. Bunlardan birincisi dilekçenizin çok iyi bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. İkinci ise mutlaka korona testi yaptırmanız ve negatif sonucunuzu paylaşmalısınız. Bu testi ise en erken uçuştan önce 72 saat içerisinde alabilirsiniz. Daha eski testler kabul edilmez.

Vize için başvuru yapacağınız ülkenin bu dönemdeki şartlarına göz atmalısınız. Ben Kanada için başvuru yaparken özellikle karantina durumuna ve ülkenin korona virüs hakkındaki tutumuna göz gezdirmiştim. O ülkenin vaka sayılarını ve tedbirlerini takip etmeniz işinize yarayacaktır.

14 Gün Karantina Uygulaması Her Ülkede Bulunuyor Mu?

Ülkemizde bulunan 14 gün karantina uygulaması neredeyse her ülkede bulunuyor. Bazı ülkeler (Özellikle ABD) yalnızca belirli şehirlere yapılan uçuşlarda kişileri karantinada tutuyor. Ben Kanada’ya gittiğimde 14 gün bir otelde karantinada kalmıştım.

Bu süre her ülkede değişiklik gösterebilir. 10 gün karantina zorunluluğu bulunan ülkeler bulunduğu gibi kimi ülkeler hiç karantinada kalma zorunluluğu sunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir