Öğrenci Kartım İle Vize Aldım

Schengen vizesi için başvuru yaparken belgeler içerisinde öğrenci kartına da yer verilmesi gibi bir uyarı aldım. Bunun ardından üniversite kartımı vize başvuru belgelerimin arasına ekledim. O sırada benimle ilgilenen danışman öğrenci kartının ve öğrenci olunduğu bilgisinin paylaşılmasının güven oluşturacağını belirtti.

Özellikle öğrenci olunduğum için belirli bir maaş bordrosu ya da gelir gibi durumlarım yoktu. Yani vize başvurumda her ne kadar ailemin benim için ödemeleri karşılayacağını belirttiysem de bu durumun bir nedene bağlanması daha mantıklı olacaktı. Aksi takdirde 21 yaşında ve herhangi geliri olmayan, nerede ne olduğu şaibeli bir birey olarak görülecektim. Bu tecrübemden çıkardığım deneyim ile öğrenci kartının başvurularda öğrenci olan arkadaşlar için ne kadar önemli olduğunu anladım.

Öğrenci Kartı Vize İşlemlerinde Zorunlu Mu?

Hayır, mutlaka öğrenci kartınız bulunması gerekmiyor. Ancak öğrenciyseniz mutlaka bir öğrenci kartınız vardır. Bu kartı ya da öğrenci belgenizi evraklarınızın arasına yerleştirmek sizin için zor olmayacaktır. Sizin için zor olmayan bu işlem vize almanızı daha kolay hale getirecektir.

Öğrenci Kartım İle Vize Aldım

Öğrenci Kartı İle Hangi Uzunlukta Vize Alınabilir?

Ben kısa vize için öğrenci kartımı kullandım. Sizlerin de kısa vize amacıyla kullanabileceğini düşünüyorum. Çünkü uzun vizelerde sunacağınız neden eğitim ya da çalışma gibi konular olacağı için kendine ait farklı prosedürleri bulunuyor.

Eğitim amacıyla vize başvurusu yapmak istiyorsanız ülkenizde bir okulda öğrenci olduğunuzu sunmanız saçma olacaktır. Öğrenci kartından çok diğer okula ait kayıt belgelerini ve varsa o okuldaki öğrenci kartınızı eklemelisiniz.

Okuduğun Üniversite Önemli Mi?

Eğer kısa vize için öğrenci kartınızı paylaşacaksanız ve 18 yaşından büyük, üniversite öğrencisi iseniz hangi okulda okuduğunuzun ya da hangi bölüm öğrencisi olduğunuzun bir önemi yok. Burada önemli olan kısım sizin ülkenizde öğrenci olarak kayıtlı olmanızdır.

Eğer vize alacağınız ülkede bir üniversite öğrencisiyseniz yine hangi okulda olduğunuzun bir önemi yok. Yine burada konsolosluğu ilgilendiren kısım sizin o ülkede bir okulda kaydınızın bulunmasıdır. Dünya üzerinde insan hakları olarak eğitim hakkı engellenemez olarak görüldüğü için mutlaka vizeniz size verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir