Mısır’a Vize Alıp Gezmeye Çalışan Bedevi Bendim!

Filmlerde gördüğümüz sırt çantasını almış ve Mısır’a giderek dünya turuna çıkmış insanlara aldanmış olmalıyım ki, büyük bir hata yaptım. İlk yurtdışı deneyimim olduğu için hem tecrübesizdim, hem de Mısır zannettiğim kadar kolay gezilecek bir ülke değildi. Oldukça geniş topraklara sahip olan Mısır’a az parayla gezmeye gitmek ise oldukça tecrübesiz bir davranıştı.

Mısır’da Gezmeye Giderken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mısır’a giderken öncellikle bilmeniz gerekiyor ki, gezeceğiniz tapınaklar ve piramitler zannettiğiniz kadar birbirine yakın mesafede değil. İnsanların tur acentelerinden yararlanmaları bana tuhaf gelirken vize alma aşamasında da, Mısır turuna sağladıkları katkı ile ilgili edindiğim bilgilerde de öğrendim ki turla gitmek en mantıklısı.

Mısır’a sırt çantanızı alıp gidecekseniz, öncellikle Mısır’ın ulaşım ve tarihi eser alanlarını iyi bilmeniz gerekiyor. Özellikle İngilizce biliyorsanız, Mısır’da bunun için çok az insanla iletişim kurabilir, zor zamanlardan geçerek bir günde gezeceğiniz yerleri 2 ve hatta 3 güne çıkarabilirsiniz. Elinizde haritayla bulabileceğiniz yerler değil.

Mısır’a Vize Alıp Gezmeye Çalışan Bedevi Bendim!

Mısır’a Vize Nasıl Alınır?

Mısır konsolosluğu üzerinden aldığım vizede, gün ve tarihleri dikkate almanız gerekiyor. Genellikle acenteler sizi bilgilendirirken, konsolosluk sadece işine yarayacak bilgiler veriyor ve sizi bilgilendirmeyebiliyor. Soru sormadığım için bilgilendirilmeyen kişi oldum ve bu nedenle Mısır gezimi yarım bırakmak zorunda kaldım. Kalmam gereken süreyi aşmamam gerektiğini önceden bilsem de Mısır’da tek başınıza gezmek oldukça hayali bir şeymiş.

Yol haritanızı belirlemeniz, Mısır’daki tarihi eserlerin birbirine yakınlığını bilmeniz önemli. Ben görmek istediğim yerleri hevesle listelerken, aralarında oldukça uzak mesafeler olduğunu oraya gittiğimde anlamış bulundum. Bu da benim için oldukça zor bir tatil süresi olarak kötü anılarımın arasında yer aldı.

Mısır’da Gezerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mısır’da gezerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri cebinizde olan paranın size yetip yetmeyeceği. Oldukça pahalı bir ülke olarak, turistik yerlerin aralarında uzun mesafeler var. Bu nedenle sürekli araç kullanmanız gerekiyor. Kendi aracınız olmadığı için de sürekli ücret ödeyerek bir yerlere gidebiliyorsunuz. Mısır’da bedevi olarak, yürüye yürüye tatil yapıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir