Meşruhatlı Vize Nasıl Aldım?

Meşruhatlı vize, deport edildiğiniz ülkeye yasağınız olan süreyi beklemek zorunda kalmadan yeniden giriş yapabilmenizi sağlayan bir vizedir. Deport cezası almak bir kişinin ülkeye giriş için başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir.

Vize işlemlerim için ülkeden çıkmamam nedeniyle başıma gelen deport işlemi sonucunda meşruhatlı vize alarak işe geri dönmem gerekiyordu. Bunun için öncelikle gitme ve dönememe nedenlerimi detaylı ve ikna edici bir şekilde belirttim. Daha sonra iş yerimden aldığım ve geçen yıl da çalıştığımı kanıtlayan belgelerimi dosyanın içerisine yerleştirdim. Bu yıl da orada çalışacağıma dair mektup ve birçok evrakı bir araya getirerek profesyonel bir dosya hazırladım. Çağırıldığım mülakatta dosyamla paralel bir şekilde açıklama yaparak işe dönmemin gerekliliğini savundum. Bunun ardından konsolosluk bana meşruhatlı vizemi vererek yeniden ülkeye girişimi sağladı.

Meşruhatlı Vize Nasıl Aldım

Neden Deport Edildim?

Yurt dışında çalışma hayaliyle atıldığım bu serüvende beni beklemediğim birçok olay karşıladı. Özellikle ülkelerin vize konusunda ne kadar titiz olduklarını görünce çok şaşırdım, kimse beni fark etmez diye düşünüyordum. Ancak yurt dışında çalışmayı sürdürdüğüm sırada 1 yıllık sözleşmemin ve vizemin sonuna gelmiştim. Çalıştığım şirket ile yeniden anlaştım ve geriye vizemi yenilemek kaldı. Çok yoğun tempoda çalıştığımız için bana verilen 1 aylık sürede yeniden vize alma işlemini almak için Türkiye’ye dönmek yerine çalıştığım ülkede kaldım.

Aradan zaman geçti ve ben şirket ile konuşup vize işlemleri için gerekli evraklar ve mini süre uzatma talebinde bulunacaktım ki tüm işler karışmaya başladı. Ben daha şirkete gitmeden görevli arkadaşlar geldi şirkette çalışma izni için başvurulduğunda benim hiç ülkeden çıkmadığım anlaşıldı. Bu durumda da ülkeden ayrılmam şart koşuldu.

Meşruhatlı Vize Almadan Da Ülkeye Yeniden Girebilir Misiniz?

Deport edildiğiniz ülkeye yeniden kısa sürede girebilmenin bir diğer yolu daha bulunuyor. Bu yöntem nedir; itiraz etmek. Siz verilen deport kararına itiraz ederek bunun geçersiz olduğunu ve bozulmasını talep ettiğinizi belirtebilirsiniz. Ancak ortada itirazınızı kabul edecek bir haksızlık bulunmuyorsa pek işe yaramaz. Gidiş nedeniniz evlilik, çalışma, eğitim, tedavi ya da araştırma gibi nedenlerse meşruhatlı vize daha çok işinizi görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir