Kimlikle Girilen Ülkelere Ucuza Seyahat Ettim

Kimlikle girilen ülkelerden biri olan Ukrayna’ya giriş yaparken çok ucuza seyahat ettim. Öyle ki Türkiye’de normal düzeyde yapabileceğim tatili Ukrayna’da rahatlıkla yaptım. Bunun için kilit birkaç noktayı değerlendirdim ve sonuç olarak güzel bir deneyim elde ettim. İşte ucuz seyahatimde uyguladığım adımlar.

1. Planınızı Çok Önceden Hazırlayın

Ben Ukrayna planımı yaklaşık 6 ay önce gerçekleştirdim. Bir gün arkadaşlarım ile beraber vakit geçirirken beraber tatile gitmek konusu açıldı. Ukrayna ile Türkiye arasında vize zorunluluğu olmadığı ve sadece kimlik kullanıldığı için bizim için çok cazip oldu. Hepimizin ortalama tatilde olacağı tarihler belli olduğu için 6 ay önceden planımızı belirledik.

2. Erken Bir Tarihte Rezervasyonlarınızı Yaptırın

Planı belirler belirlemez rezervasyonlarımızı yaptırmaya koyulduk. Öncelikle kalabileceğimiz güzel bir otel bulduk ve ona paralel olarak uçak biletlerimizi aldık. Çok daha önceden rezervasyonlarımızı yaptırdığımız için fiyatlar bizim için oldukça indirimliydi. Tabii ki tarih seçerken de indirimli tarihlere dikkat ettik. Hem güzel hem de ucuz bir tarihi bulmak çok önceden aldığımız için daha kolay oldu.

Kimlikle Girilen Ülkelere Ucuza Seyahat Ettim

3. Sizi Zorlayacak Vize Ödemesi Yok

Normalde vize başvurusu yaparken hem vize başvurusu için ödeme yapmanız gerekir hem de hesabınızda ortalama bir para bulunması gerekir. Tabii ki biz de giderken orada tüm eğlencemizi, barınmamızı ve beslenmemizi kapsayacak kadar parayı yanımızda götürecektik. Ancak bu parayı birden toplamamıza gerek yoktu.

4. Bütçenizi Önceden Belirleyerek Birikime Başlayın

Ukrayna tatilimizde kişi başı ne kadar paramız olması gerektiğiniz planladık. 1 haftalık tatil için ortalama 2 bin lira bizim için ideal görünüyordu. Herkes önceden planlamasını yaptığı için 2 bin TL’yi birden ortaya koymasına gerek yoktu. Parça parça biriktirerek kişi başı 2 binden fazla TL’yi kolaylıkla bir araya getirdik. Tatil bizi hiç yormadı.

5. Sizi Orada Maddi Olarak Nelerin Beklediğini Bilin

Tabii ki maddi planlamamızı yaparken yerel para birimi ile oradaki ürünlerin fiyatını inceledik. Otelimizde yemek dahil olduğu için yemeğe çok fazla ayırmadık. Tatil boyunca da zaten harcamalarımız eğlence yönünde oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir