Japonya’da Karşılaştığım İlginç Kurallar

Asya ülkelerinden biri olan Japonya, gelişmiş ve yerleşmiş kültürüyle gidecekleri ilginç gelenleriyle şaşırtabilir. Teknolojiyle dolmuş Japonya’nın görgü kuralları oldukça sert ve Türkiye’den farklıdır. Ben gitmeden önce araştırma yaptığım için Japonya’daki kurallara uyum sağladım. Ama bazı alışkanlıklar nedeniyle de kınanan bakışlarla karşılaştım.

Japonya’da Toplu Taşıma Nasıl Kullanılır?

Japonya kültürel olarak saygıya ve hoşgörüye oldukça açıktır. Ancak sıra beklerken insanların önüne geçmek ya da belli bir mesafede durmadan hareket etmek kınanmanıza neden olabiliyor. Telefonumla ilgilenirken sıraya dikkat etmediğim için ön tarafa fazla yaklaşmışım. Bu durum acele ettiğinizi ve sırayı bozmak istediğinizi gösterecek şekilde bir nitelendirmeyle karşılanıyor.

Metro ve otobüs sırasında dikkatli olurken, aynı zamanda metroya bindiğinizde hamile ve sakat insanlar için ayrılmış koltukları iyi gözlemlemelisiniz. Buralara oturmak, otobüs ve metro tıklım tıkışta olsa yasaktır. Türkiye’de yer verme kuralı varken, orada toplu taşımlarda kesin kurallar vardır. Ayrıca toplu taşımada insanları incelemek ya da bakmak ayıp karşılanıyor.

Japonya’da Karşılaştığım İlginç Kurallar

Japonya’da Ev Kuralları Neler?

Japonya’da ev kuralları, ilk olarak eve ayakkabıyla girmemektir. Evde yaşlı biri varsa, ondan yüksek bir konumda oturulmaz. Herkes eşit konumda oturmalıdır. Eve girerken, ev sahibine mutlaka selam vermelisiniz. Göz teması kurmadan girmeniz çok ayıp karşılanıyor. Evde pişen yemeği sesli yemeniz gerekiyor. Sessiz yemek yemeği beğenmediğiniz anlamına geliyor.

Japonya’da Asansör Kuralları Neler?

Japonya’da asansöre bindiğinizde nizamlı bir durum olduğunu hemen hissediyorsunuz. Ben önce bindiğim için asansörün düğmesine basmam beklendi. Bunu bilmiyordum. Asansör kuralları var. Eğer siz önce binerseniz asansörün düğmesine basarsınız, en sonda siz inersiniz. İlk binen ve ilk inen oldukça görgüsüzlük olarak algılanıyor ve sert tepkilerle karşılaşarak arkanızdan laf edildiğini duyabiliyorsunuz.

Japonya’da Bahşiş Kuralları Neler?

Kimsenin aklına gelmeyecek bir durumla karşılaştım. Normalde bir lokantada bahşiş vermek garsonu sevindirir. Ancak Japonlar bunu hakaret olarak algılıyor. Sanki ona sadaka veriyormuşsunuz gibi karşılanıyor. Bunun için bahşiş vermemeniz ve ısrar etmemeniz gerekiyor. Bahşiş vermeye çalışırken, garson beni resmen azarladı, bu onlar için lokantanın kötü olduğuna veya yemeklerin kötü olduğuna dair izlenimler olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir