İstizanlı Vize Almayı Nasıl Başardım?

Çalıştığım ülkeden deport edildiğimde geri dönmek için yeni bir vize almam gerekiyordu ancak ülkeye girişim yasak olduğu için bu normal vize olamazdı. Bu nedenle İstizanlı vize için başvuruda bulundum. Öncelikle benim bu ülkede olma nedenim çalışmaktı, okumak ya da tedavi için bir ülkede bulunan ve deport edilen kişiler de bu yöntemi kullanabilir. Ancak bunların dışında turistik ya da ziyaret için istizanlı vize gerçekleştirilemeyecektir.

Türkiye’ye dönerek işlemlerimi hemen başlattım. Bunun için diğer ülkeden alınmış çalışma iznimi ve sözleşmemi belgelerin içerisine ekledim. Daha sonra geçen yılki vizemi ve geçen yıla ait belgelerimi de kanıt olarak dosyamın içerisine koydum. Tüm nedenimi ve neden ülkeye giriş yapmak istediğimi belirttim. Sonuçta o ülkede çalışan biriydim ve çalıştığım yer de belliydi.

Başvurumun değerlendirilmesinin ardından beni mülakata çağırdılar. Mülakatta da açıklamamı yaptım ve onları ikna etmeyi başardım. Zaten ardından ülkeye olan deportum kalktı ve işime geri döndüm.

İstizanlı Vize Almayı Nasıl Başardım

Neden İstizanlı Vize Alma Yoluna Başvurdum?

Deport kararıma itiraz ederek de yeniden ülkeye giriş sağlayabilirdim ancak bu çok uzun bir yol olacaktı. Önce kararın çıkmasını bekleyecektim daha sonra vize için başvuruda bulunacaktım yani bu da aylar geçmesine neden olacaktı. Deportu kabul edip İstizanlı vize almak benim için çok daha hızlı oldu. Sadece belgelerimi düzenleme ve vize inceleme süresini bekleyerek çok daha kısa sürede işime dönebildim.

Hangi Nedenler İstizanlı Vize Alabilir?

Eğer bir ülkeden vize ihlali, oturma izni ihlali ve birçok farklı konuda ihlal nedeniyle deport edilen kişiler istizanlı vize alabilir. Özellikle evliyseniz ve eşiniz diğer ülkede yaşıyorsa aile birleşim için bu vizeyi kullanabilirsiniz.

Neden Deport Edildim?

Benim deport edilmemin altında yatan temel neden vize ihlali yapmış olmamdı. Çalıştığım sürenin sonunda vizem ve çalışma iznim bittiği halde ülkede yaşamaya devam ettim. Yeni bir çalışma izni için başvuruda bulunulduğunda benim hiç ülkeyi terk etmediğim anlaşıldı. Bunun için hem para cezası ödedim hem de Türkiye’ye zorunlu olarak dönmek zorunda kaldım. Ayrıca ülkeye girişim de belirli bir süre yasaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir