İş Bulmadan Çalışma Vizesi Aldım

Yurt dışında çalışmak benim için her zaman bir hedefti ve bu hedefimi Almanya’da gerçekleştirmek istiyordum. Ancak konuştuğum Alman firmalarının beni kabul etmesi için öncelikle Almanya’ya gitmem ve onlarlar görüşmem gerekiyordu. Hatta kimi şirket benimle önce 1 hafta deneme gerçekleştirmek istediğini belirtiyordu. (Yetkinlik ve Almanca açısından bu onlar için önemliydi) Turist vizesi için başvuru yapmak benim için yeterli olmayacaktı.

Henüz herhangi bir işe girmeden çalışma vizesi aldım. Nasıl mı; Alman şirketler ile yaptığım konuşmaları sunarak. Almanya, gerekli belgeleri sunduğunuzda size iş aramanız için çalışma vizesi veriyor. Kısa olarak verilen bu vizede iş aramanız ve şirketlerle görüşmeniz için süre tanınıyor. Almanya Konsolosluğu ile görüşerek gerekli belgeler dahilinde (ki burada yine sizi geçindirecek kadar paranızın bulunması önemlidir) çalışma vizemi alarak Almanya’ya gittim.

İş Arama Vizesi Şartları Nelerdir?

İş arama vizesi almak istiyorsanız öncelikle Almanya’da hali hazırda bir şirketle görüşmüş ve iş görüşmesi için anlaşmış olmanız gerekiyor. Yani ben Almanya’ya gidiyorum, iş arayacağım diyen herkes için bu vize verilmiyor. Sunacağınız iş mülakatlarınızın hatta anlaşılmış iş denemelerinizin olması önemlidir.

İş Bulmadan Çalışma Vizesi Aldım

Bu şart dışında diğer önemli şartlar ise öncelikle maddi olarak yeterli olmanızdır. Vize süresi boyunca hiç iş bulamayacağınızı düşünerek banka hesabınızda bir birikmiş paranız bulunmalıdır. Hatta bu para vize sürenizden +1 ay olarak da hesaplanmalıdır. Çünkü olur da son ay ya da günler içerisinde iş bulursanız ilk ay ödemeniz olmayacağı için kendinizi geçindirebilmelisiniz.

Herkes Bu Vizeyi Alabilir Mi?

Hayır. Almanya’da iş aramak istiyorum diyen herkes bu vizeyi alamaz. Önceden şirketler ile görüşmeniz önemlidir. Çünkü bu durum işe kalan son bir adımdır ve iş görüşmesi zorunlu gerekliliktir. Kapı kapı gezerek iş aramanız mümkün olmayacaktır.

Bu Vize Süresince İş Bulamazsam Ne Olur?

Eğer konuştuğunuz firmalar ile anlaşamazsanız ya da denemeleriniz bir taraf/iki taraf nedenli olumsuz geçerse vize bitiminde ülkenize dönmeniz zorunludur. Eğer vize tarihinizin ilerisinde yeni bir görüşmeniz varsa ülkenize dönmeli ve yeniden vize işlemlerine başvuruda bulunmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir