İngiltere Vizesi İle Nelere Gittim Gezdim

İngiltere vizesiyle gidilecek yerler Birleşik Krallığa bağlı olan ülkeler olabiliyor. Geçmişten günümüze büyük bir ülke tarihine sahip İngiltere’de gezilecek o kadar güzel yerler var ki, ben gezerken büyülendim. Siz de programınızı yaparken İngiltere vizesinin verdiği şansı değerlendirebilir, hangi ülkelere geçiş yapabileceğinizi bilerek programınızı belirleyebilirsiniz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi almak için konsolosluğa başvuru yapmanız gerekiyor. Ben kültürel gezi için aldığım vizede, C vize tipi başvurusu yaparak, evrak düzenlemelerini önceden yaptım. İngiltere vizesi alırken, başka ülkelere yolculuk etmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bunu vize başvurusu sırasında belirtmeniz gerekmektedir. İngiltere sterlin’i için de para ayırmanız faydalı olacaktır.

Vize başvurusu işlemlerinde, öncellikle kalacağınız otel ve çıkacağınız diğer ülkelerle ilgili bilgi vermeniz gerekiyor. Ben İngiltere’den sonra İskoçya ve İrlanda’ya gideceğimi belirterek, bu iki güzel ülkeyi gezdim. Vize başvurusunu yaparken de ikamet edeceğim yerleri belirterek, kalacağım süreleri de önceden konsolosluğa bildirdim. Ülkeye gittikten sonra bu ülkeye geçmek istiyorum gibi bir durum söz konusu olmuyor.

İngiltere Vizesi İle Nelere Gittim Gezdim

İngiltere’den Sonra İrlanda’ya Nasıl Gidilir?

İngiltere’den İrlanda’ya geçmek için bunu vize başvurusu işlemleri sırasında belirtmiş olmanız gerekmektedir. Vize işlemleriniz sırasında İrlanda’da ne kadar kalacağınızı söylerseniz, bu vizenizin Schengen ülkeleri gibi açık olduğu yerlere geçiş yapmanıza izin var anlamı taşımaktadır. Özellikle kültürel geziniz için ve festivaller için önemli olacaktır.

İngiltere’de Londra’dan geçiş yapmak için vizenizde İskoçya ve İrlanda geçiş hakkınız olduğuna dair izin aldığınız gösterilmelidir. İrlanda’ya geçiş yaparken pasaportunuz kontrol edilmez, çünkü zaten oraya geçiş hakkınız vardır.

İngiltere’den Sonra İskoçya’ya Nasıl Geçilir?

İngiltere’den İskoçya’ya geçmek için de gezi turunun nasıl ilerlediğini, otel ve otobüs rezervasyonuyla yaptım. Türkiye’de gezeceğiniz yerleri önceden belirlemek için vize merkezlerinden ve acentelerinden yararlanabilirsiniz. Acenteler size belirli bir güzergah konusunda yardım olacak ve tatil planınızı yapmanızı sağlayacaktır.

Vize başvurusu  işlemleri sırasında İngiltere dışında gezeceğiniz ülkeleri belirtmeniz, rezervasyon işlemlerinize dair belgelerinizi göstermeniz gerekmektedir. İskoçya ve İrlanda için rotanızın önceden belirlendiğini İngiltere konsolosluğuna bildirmeniz gerekmekte, onay alarak çıkış yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir