Hangi Ülkede Kaç Gün Vizesiz Kaldım

Türkiye’den her ülkeye gidiş için mutlaka vize alınmasına gerek yok. Bazı ülkeler 3 ay ila 6 ay arasında vizesiz olarak ikamet edebilirsiniz. Geçen yıl Ukrayna ile böyle vizesiz bir tatil gerçekleştirdim. Bu süreyi ben 1 ay gibi kısa süre tuttum zira daha uzun kalmak için bir nedenim bulunmuyordu.

Ukrayna tatilimde çoğu zaman eğlenerek vakit geçirdim. Zaten yaz ayında gerçekleştirdiğim tatilimde Kiev’de amacım kültürel ve turistik bir gezi gerçekleştirmekti. Ücretlendirme olarak Türkiye ile benzer tutarda olduğu için hem başka bir ülke görmeyi deneyimledim hem de yurt dışına çıkmak için uygun fiyatlı bir yol bulmuştum.

Tatilim sırasında en çok zorlandığım konu iletişim kurmaktı. İyi derecede İngilizce biliyorum ancak yerel halk genellikle İngilizce konusunda iyi değil. Türk turistler sıklıkla Ukrayna’yı tercih ettiği için Türklere rastlamanız mümkün. Bu şekilde kimi zaman ihtiyaçlarımı buldum. Kimi zaman da artık işaret dili, göstermek, çizmek ve benzeri ilkel yolları kullandım.

Hangi Ülkede Kaç Gün Vizesiz Kaldım

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileri?

Makedonya, Ukrayna, Kosova, Sırbistan, Kuzey Kıbrıs, Bosna-Hersek gibi Avrupa ülkelerine vizesiz olarak gidebilirsiniz. Ayrıca Arnavutluk, Ürdün, Irak, İran, Kazakistan, Katar, Bahreyn gibi ülkelere de belirli sınırlamalar ile vizesiz olarak gidebilirsiniz. Ancak vizesiz olarak seyahat gerçekleştirirken en çok dikkat etmeniz gereken konu vize türü, vizeyi nereden alacağınız ya da kaç gün kalabileceğinizdir. Kimi ülkelerde bu süre 10 gün, 60 gün, 90 gün olabileceği gibi sınırsız ülkeler de bulunuyor.

Vizesiz Olarak Kaç Gün Kalabilirsiniz?

Vizesiz kalacağınız gün sayısı ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Kimi ülkeler 180 günde 90 gün olmak şartıyla, kimi ülkeler de 1 hafta, 10 gün ya da 2 hafta gibi küçük sayılarla vizesiz geçişe izin veriyor. Bu nedenle vizesiz tatilinizi düzenlemeden önce bu sayılar hakkında detaylı bilgi almalısınız.

Vizesiz Nasıl Başka Bir Ülkeye Gidilir?

Vizesiz başka bir ülkeye gitmek için farklı yöntemler bulunuyor. Bu durum ülkenin girişteki vize alma koşuluna bağlı olarak değişiyor. Örneğin Katar ya da Sırbistan’a girerken size sınır kapısında vize verirler. Bu nedenle pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Ancak Ukrayna gibi vize vermeyen ülkelere kimliğiniz ile rahatlıkla girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir