Gittiğim Ülkelerden Nelerden Ne Kadar Getirmeme İzin Vardı?

Yurtdışı ziyaretlerinden sonra sevdiklerime ve dostlarıma hediyeler almak benim için oldukça büyük bir öneme sahip. Ancak aldığım hediyelerden hangisinin Türkiye’ye girişinde sıkıntı yaşayacağım konusu başıma geldiğinde araştırmaya karar verdim.

Aldığım bir hediyenin ülkeye girişi yasak eşyalar arasında olmasından dolayı yaşadığım sıkıntıyı paylaşarak yurt dışından gelebilecek olan eşyalar konusunda tavsiyelerde bulunmak istedim. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yurt dışından gelecek olan vatandaşlar ve turistler için mevzuat çerçevesinde ülkeye sokulabilecek eşyaların sayısı ve miktarı hakkında bilgileri paylaşır.

Kişisel Ziynet Eşyası

Ziynet eşyası Türkiye’ye getirilebilir mi? en çok merak edilen sorulardan biridir, değeri 15 bin doları geçmeyen ya da ticari bir amaç taşımayan kişisel ziynet eşyası getirilebiliyor.

Çikolata ya da şeker gibi yiyecekler için sınır 2 kilo iken umre ve hac dönüşü getirilebilecek hurma miktarı 50 kilo ile sınırlandırılıyor. Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kadınların en çok merak ettiği konudur. Yurtdışından cilt bakım ve makyaj malzemesi getirmek yasak mı? Bakanlığın mevzuatına göre sınırlı olmak şartı ile ürünlerin Türkiye’ye sokulması serbest.

Evcil Hayvanların Yurda Girişi

İnsanların cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri de evcil hayvanların yurt dışından girişi serbest mi? sorusudur.  Veteriner sağlık raporu olması şartı ile kedi, köpek, kuş ve balık Türkiye’ye getirilebiliyor. Bunlardan kedi, köpek ve kuş iki tane akvaryum balığı ise 10 taneyi aşmamak zorunda.

Her yolcu değeri 430 Euro’yu aşmayan hediyelik eşyayı vergisiz olarak Türkiye’ye getirebiliyor.  15 yaşından küçük yolcular ise 150 Euro’ya kadar karayolundan vergisiz olarak hediyelik eşya sokabiliyor.

Gittiğim Ülkelerden Nelerden Ne Kadar Getirmeme İzin Vardı

Yeşil Hatta Bulunan Eşyalar

Bir de yeşil hatta bulunan eşyalar konusu mevcut, nedir bu yeşil hatta bulunan eşyalar? birçoğunuz merak ediyordur hemen açıklayayım;

  • 600 adede kadar sigara
  • 3 gramdan ağır olmayan 100 adet puro
  • Alkol derecesi yüzde 22’yi geçmeyen içkilerden 1 litre
  • Yüzde 22’yi geçenlerden 2 litre
  • Parfüm ve kolonya gibi maddeler 600 ml
  • Dizüstü bilgisayar ya da pc 1 adet
  • 2 yılda bir olmak üzere 1 tane cep telefonu
  • Doktor raporu ya da reçetesi bulunan ilaçlardır.

Türkiye’ye getirilmesi imkansız olan et ve süt ürünleridir, ancak yabancı turistler inancı gereği yemesi gereken özel gıda maddelerini belgelendirilmeli ve kendisi tarafından tüketileceğini taahhüt etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir