Erasmusta Staj Yeri Bulmak İçin Neler Yaptım

Erasmus staj için staj yeri bulmak, staj zamanınızı geçirmek için oldukça önemli bir adım olduğundan staj yeri bulurken dikkat etmeniz gereken adımlar ve püf noktalar bulunmaktadır. Erasmus sınavına girdiğinizi ve stajı asil olarak kazandığınız varsayalım, muhtemel okul tarafından size staj yeri ile ilgili bazı öneriler verilecektir. Örneğin, daha önce staj yapan kişilerin gittiği kurumlar ve adreslerin arasından arama yaparak uygun kurumu bulabilirsiniz.

Staj Yeri Bulma Siteleri

Diyelim ki, daha önce giden öğrencilerin kurumları arasında uygun bir kurum bulmadınız ya da okulun böyle bir tavsiyesi olmadı. Bu noktada, hizmet veren birçok site var bu siteler arasında İnternQuen gibi dünya genelinde staj bulabileceğiniz siteler olduğu gibi yerel, okullara özel sitelerde olabilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse, bazı üniversiteler kendi bünyesinde projeler ile staj imkanı sağlamaktadır.

Dolayısıyla, öncelikle yapmanız gereken hangi ülkeye gitmek istediğinizi ve hangi alanda çalışmak istediğiniz belirlemek. Bu seçeneklerin daha planlı bir şekilde azalmasını sağlarken size daha net karar vermenizde yardımcı olur. Staj yeri ararken kafa karışıklığı ile hareket etmenizi tavsiye etmem.

Erasmusta Staj Yeri Bulmak İçin Neler Yaptım

Staj Yeri İçin CV Hazırlama

Staj yeri ararken bir CV ve motivasyon mektubu hazırlamanız oldukça önemli. İyi bir CV sizin seçilmenizi sağlarken, şansınızı da arttırır. Peki, iyi bir CV nereden ve nasıl hazırlanır. Bu konuda benim tecrübem, Erasmus staj için başvuru yapıyorsanız Europass CV’yi denemeniz olacaktır. Erasmus mantığına göre ayarlanmış bir CV hazırlanma sitesi olarak, sizi tüm ihtiyaç duyduğunuz alanlar ile ilgili yönlendirerek, eksiksiz CV doldurmanızı sağlıyor.

Motivasyon Mektubu Hazırlama

Erasmus Staj için bir diğer gerekli olan belge ise motivasyon mektubudur. Staja neden başvurduğunuzu, kuruma ne katabileceğinizi göstererek sizlerin staj için uygunluğunuzu belirleyen belgelerden biridir. Kurumlar genellikle iyi bir motivasyon mektubundan etkilenmektedir. Bu nedenle, profesyonel bir motivasyon yazarken, özel ve içten olmaya da özen göstermenizi tavsiye ederim. İçten olmanız sizin o pozisyon için alınmanızda dikkat edilecek bir etken olacağından, özel olduğunuzu göstermeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir