Deport Kaldırmak İçin Neler Yaptım

Vize ihlali yapmak ya da izinsiz bir şekilde o ülkede yaşamaya başlamak ülkemizde kaçak olarak adlandırılıyor. Geçtiğimiz yıllarda yurt dışında çalışırken 1 yıllık vizem vardı. 1 yılın tamamlanmasının ardından şirket bana 2 ay sonra yeniden orada çalışabileceğimi belirtti. Bu durumda benim geri dönmem ve vizemi yenileyerek ülkeye tekrar giriş yapmam gerekirdi ancak yapmadım. 2 ay ülkede durduktan sonra yeniden şirkete girdim. Planım çalışmaya başladıktan sonra evraklarla Türkiye’ye gelerek vizemi kolaylıkla almaktı.

Şirkette yapılan bir kontrolde (ki bu durum ülkemize göre daha sıkıdır) kaçak olduğum ve vizemin olmadığı ortaya çıktı. Bu durumda anında beni deport ettiler ve 5 gün içerisinde ülkeden çıkmamı söylediler. Çalıştığım şirket de yaptığım bu duruma çok şaşırarak gerekli vize işlemlerimi yapmam için bana izin verdiler.

Meşruhatlı Vize Nasıl Alınır?

Zaten o ülkede bir şirkette çalıştığım için hemen planladığım evrakları ve daha fazlasını aldım ve Türkiye’ye döndüm. Orada iş sözleşmem, şirketten bana yazılmış bir davetiye ve farklı birçok şirketten aldığım belge ile konsolosluğa başvuruda bulundum. Burada bu süreç boyunca sürekli çalıştığımı ve Türkiye’ye gidiş dönüş yapmak için uygun zamanımın bulunmadığından bahsettim. Geçtiğimiz yıldan da kalan belgeleri ve eski vizelerimi de delil olarak sundum. Bunun sonucunda yeniden vizemi alarak ülkeye döndüm ve problem ortadan kalktı.

Deport Kaldırmak İçin Neler Yaptım

Uzman İle Çalışmak Önemli

Tüm bu çalışmalarda yanınızda bir uzman ile çalışmanız son derece önemli. Çünkü vize almanız güven kaybetmeniz nedeniyle güçleşecektir. Sunduğunuz belgelerin, dilekçenizin çok ikna edici ve iyi bir şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. Neden bu süreçte dönemediniz, neden çalışmaya devam ettiniz, geçen yılki çalışma süreniz ne zaman bitti belirtmelisiniz.

Ben bu süreçte son derece yardım olacak bir uzman ile çalışarak gerekli yerlerde gerekli açıklamaları belirttim. Bunun sonucunda beni mülakata çağırdılar ve geçen vizemin ve deport işleminin detaylarını konuştular. Onlara da gerekli açıklamayı yaparak neden yeniden gitmem gerektiği gerekçesini sundum.

Ancak çalışma, öğrencilik, evlilik, tedavi ya da araştırma gibi nedenlerin dışında bir nedeniniz varsa işlemleriniz daha zor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir