Çalışmak İçin Nasıl Almanya’ya Gittim

Refah ülkesi olmasının yanı sıra hoşgörü ve çokkültürlü ortamı ile de cezbeden Almanya, iş bulmak ve çalışmaya gelmek için pek çok kişinin hayali olabilir. Bende bu hayalle yola başladım. Almanya’da çalışmak için birkaç iş bakıyordum, bazılarına başvurdum da ancak iş arayanların da bileceği gibi her zaman anında olumlu sonuç gelmiyor. Bu süreçte çalışma için Almanya’da iş arıyorsanız sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Birkaç iş başvurusu sonrası sonunda birinden olumlu bir yanıt alınca hazırlıklara başladım. Peki, bu hazırlıklarda neler yaptım, hangi noktalara dikkat ettim?

İş Bulmak İçin Denediğim Yöntemler

İş bulmak için öncelikle, birçok iş bulma sitesine kaydolarak, oradaki ilanları denedim. Yine aynı şekilde LinkedIn’den aktif olarak bulunan ilanlara başvurdum. Ama benim kabul aldığım iş bir site üzerinde gördüğün uluslar arası bir firmanın ilanı üzerine doğrudan kendi internet sitelerinden başvurmam ile oldu. Sizde aynı yolu deneyerek, Almanya’da hizmet veren uluslar arası firmaları deneyebilirsiniz. Bu süreçte Almanca bilmeniz büyük avantaj olsa da Almanca bilmeden, Türkçe ya da İngilizce olarak çalışma şansı yakalayabilirsiniz.

İş Sözleşmesi ve Vize İşlemleri

Almanya’da iş ile ilgili görüşmelere başladıktan sonra iş sözleşmesi imzalamamanız ve vize işlemlerine öyle başlamanız gerekir. Çalışma vizesi için başvurmanız gerektiği için iş sözleşmesi şarttır. Vize işlemleri ise normal vize işlemlerine göre biraz daha farklı belgeleri içerebilmektedir. İstenen belgelerin tam listesini Almanya Konsolosluğu internet adresi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse işe uygunluğunuz için denkliği olan bir diploma ya da mesleği yaptığınıza dair bir belge istenmektedir.

Mavi Kart Alma Şartları Nelerdir?

Almanya’da çalışmak için büyük bir avantaj sağlayan Mavi kart almak için belirli şartlar vardır. Mavi kart Almanya’da eksik görülen alanlarda kalifiye görülen yüksek öğrenim görmüş kişilerin çalışması hedeflenerek, çalışma ve oturum izni almada birçok avantaj sağlayan bir belgedir. Ancak mavi kart almak sanıldığı kadar kolay değildir. Mavi kart almak için en önemli gerekçe alacağınız maaşın yıllık olarak 55.200 Avro’yu bulup bulmadığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir