Çalışma Vizem Yok Ama Yurt Dışında Çalıştım

Schengen C vizesi ile geldiğim ülkede iş buldum ve anlaşma imzalayarak çalışmaya başladım. Bu sürede çalışma iznim alındı ve şirket ile ilgili tüm işlemlerimi tamamladım. Çalışma vizem yok ama başka bir ülkede böylece çalışmaya başladım.

Aradan biraz süre geçtikten sonra şirket müdürü benimle konuşarak vizem hakkında danıştı. Turistik bir vizeye sahip olmamın onlar için problem oluşturabileceğini düşündü. Bunun ardından Konsolosluk ile görüşerek gerekli anlaşmaları yaptık. Vize süremin uzamasının yanında artık çalışma vizem oldu ve tüm koşulları sağladığım için herkes rahatladı.

Çalışma Vizem Ve İzinim Yok, Yakalanırsam Ne Olur?

Eğer hem çalışma vizeniz hem de çalışma izniniz yoksa kaçak olarak çalışıyorsunuz demektir ve bu istenmeyen bir durumdur. Eğer herhangi bir denetimde orada çalıştığınız anlaşılırsa (bu konuda bizim ülkemize göre çok daha titizler) vizenize bakılmadan anında deport edilirsiniz. Ayrıca ülkeye giriş yapmanız da belirli bir süre için yasaklanır. Bu süre beş yıla kadar uzun olabilir ve pasaportunuzu etkiler. İleride alacağınız vizelerde bu durum karşınıza engel olarak çıkacaktır.

Çalışma Vizesi Mutlaka Gerekli Mi?

Eğer başka bir ülkede çalışmak istiyorsanız çalışma vizesi almanız önemlidir. Çalışma vizesini siz kendi ülkenizden alabileceğiniz gibi bulunduğunuz ülkede de değiştirme ihtimaliniz bulunuyor. Ancak konsolosluk sizin çalışma vize başvurunuzu kabul etmezse ülkenize dönüp oradan başvuru yapmanız gerekiyor.

Çalışma vizesi genellikle çalışma izini ile alınabilen bir vizedir. Çalışma izni ise size o ülkede iş veren şirket tarafından alınır. Yani sizin kendiniz için bir çalışma izni almanız mümkün değildir.

Turistik Olarak Geldiğim Ülkede İş Buldum Ve Çalışmaya Başladım. Çalışma İzinim Var Ama Vizem Turistik. Bir Sorun Olur Mu?

Ben de tam olarak bu tecrübeyi yaşadım ve turistik olarak yaptığım seyahatte daha önceden başvurduğum bir şirket başvurumu kabul edip benimle görülmek istediğini söyledi. Böyle olunca anında şirket ile görüştüm ve görüşme olumlu sonuçlandı.

Eğer bu durum içerisindeyseniz konsolosluk ve şirketiniz ile konuşmalısınız. Sizin için en doğru yol belirlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir