Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi Aldım, Adım Adım Anlatıyorum

Geçtiğimiz yaz Birleşik Arap Emirlikleri vizesi alarak iş için görüşmeye gittim. Bu görüşme için tabii ki öncelikle turist vizesi almam gerekiyordu. Hazır gitmişken ben de bir süre orada tatil yapabilirim diye düşündüm ve 1 haftalık bir otel rezervasyonu gerçekleştirdim. Ülkeye giriş için ise vize almak için uyguladıklarımı adım adım açıklıyorum.

1. Adım Belgeler

Vize başvurusunun en önemli kısmı sunduğunuz belgelerdir. Bu belgelerin eksiksiz ve ziyaretinizi net bir şekilde anlatması önemlidir. Alacağım kısa süreli vize için hazırladığım dilekçede hem iş görüşmemi hem de otel planımı anlattım. Daha sonra bir danışman ile görüşerek eksik olmayacak şekilde belgelerimi toparladım. Tabii ki maddi dökümanlarımı, mesleğimi ve çeşitli içeriği konsolosluğa sundum.

2. Adım Belgelerin Teslimi ve Başvuru Ücreti

Belgelerimi tamamladıktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu’ndan randevu alarak belgelerimi teslim ettim. Tabii ki teslim öncesinde başvuru ücretini ödemeyi unutmadım. Tam zamanında bulunduğum konsoloslukta randevuma uygun olarak işimi kolaylıkla hallettim.

Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi Aldım, Adım Adım Anlatıyorum

3. Adım Bekleme Süreci

Başvurumu tamamladıktan sonra artık benim için bekleme süreci başladı. Bu arada konsolosluğa teslim ettiğin belgelerin bir kopyasını sakladığım için bu belgelere göz gezdirdim. İçerisinde eksik ya da olumsuz belge var mı diye kontrol ettim. Planladığıma göre bu durum oldukça iyi ilerliyordu.

Bekleme için zaman geçirirken 1 hafta sonra mülakata davet edildim. Dilekçemde belirttiğim iki nedenin birbiri ile tutarsız olması onları şüpheye düşürmüştü. Neden vize istediğimi tam olarak anlayamamışlardı; turistik mi iş görüşmesi için mi? Mülakatta önceliğimin iş görüşmesi olduğunu ancak gitmişken turistik bir gezi de gerçekleştirmek istediğimi anlattım.

4. Adım Sonuç

Mülakatım tamamlandıktan sonra beni derin bir şüphe kaplamıştı. Başvurumun ret edileceğini düşünüp duruyordum bu durumda Birleşik Arap Emirlikleri içerisindeki iş başvurumu da kaçıracaktım. Her şey gitti diye düşünürken mülakattan 5 gün sonra bana yanıt geldi.

Pasaportumu ve sonucumu aldığımda çok şaşırmıştım. Vize başvurum kabul edilmişti ve artık gitmek için hazırdım. Anladım ki ortaya karışıklık yaratmak hoş bir durum olmamıştı. İki nedenden birini seçmeliydim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir