Balkan Turuna Katılmak İçin Vizeyi Nasıl Aldım?

Yurtdışına çıkmak için genel prosedürlere dikkat etmeme rağmen, Balkan turu için vize almada epeyi zorlandım. Kültürel gezi vizesi alırken sizin C vize tipine tabi tutulduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Ben D tipi almaya çalıştığım için sorunlar çıktı. Balkan turu vizesi işlemlerinde, konsolosluk üzerinden belgelerinizi düzenlemeniz oldukça önemli.

Balkan Turu Hangi Vize Tipine Giriyor?

Balkan Schengen vize başvurusu yapmanız gereken bir prosedür işlemektedir. Pasaportunuzu alıp, elinizi kolunuzu sallayarak konsolosluğa gidemezsiniz. Öncesinde hazırlık yapmanız, özellikle kültürel gezilerde, nerede kalacağınızı, hesabınızda ne kadar para olduğunu ve sağlık sigortasını yapmanız gerekmektedir.

C tipi vize olarak kültürel gezi vizesi alırken, Balkan ülkeleri arasında gezeceğiniz diğer ülkeler için de planınızı konsolosluğa resmi bir şekilde bildirmeniz gerekmektedir. Prosedür katı kurallarla işlediği için eksik belge vermemeniz ve kalacağınız yerlerin ikametgah adresleriniz doğru yazmanız önemlidir. Balkan ülkeleri için konsolosluk binasına giderken, prosedürü iyi takip etmeli, otobüs, uçak, otel rezervasyon biletlerinizi ayarlamalısınız.

Balkan Turuna Katılmak İçin Vizeyi Nasıl Aldım

Balkan Turu İçin Vize Başvurusunda Hangi Belgeler Götürülmeli?

Balkan turu vize belgeleri, C tipi vize belgelerini kapsamaktadır. Gideceğiniz ülke üzerinden kalacağınız, ikamet edeceğiniz yerleri iyi belirlemeniz gerekir. Önceden plan yaparak, vize merkezi üzerinden de destek alarak belgelerinizi düzenleyebilirsiniz. Ben Makedonya’ya gidecek oradan Arnavutluk’a geçecektim. Tur bileti ve güzergahı üzerinden belge vererek, sıralamanın uyup uymadığına bile bakılıyor bilginiz olsun.

Balkan Turu Vizesi Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Balkan ülkeleri, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Kosova ve Makedonya olmak üzere doğu Trakya bölgesinde yer alıyor. Balkan turu alırken, tur şirketinin size vereceği güzergah takvimine dikkat ederek, belgelerinizi düzenlemeniz gerekiyor. Kalacağınız yerler ve gezeceğiniz ülkeleri bildirmeniz oldukça önemli.

Balkan Ülkelerine Tek Başına Tur Yapmak Mümkün Mü?

Balkan ülkelerine tek başınıza gitmek istiyor, bir tur şirketinden yararlanmak istemiyorsanız, çıkış nedeninizi belirten bir dilekçe ve güzergahınızı belirleyen belge düzenlemesi yapmalısınız. Örneğin Arnavutluk’a gitmeden önce orada kalacağınız otel üzerinden rezervasyon yaptırmış olmanız gerekiyor. Rezervasyon, sağlık sigortası ve üç aylık banka hesabınızın da belgeler arasında yer alması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir