Amerika Vizesi Aldım Gitmedim

Amerika için 10 yıllık Amerika vizesi aldım ama henüz gitmedim. Peki, bu vizeyi alırken nelere dikkat ettim, hangi evrakları topladım ve neden Amerika’ya gitmedim? Konuya başlamadan önce belirtmek isterim ki yaşadığım tüm deneyimler kişiseldir. Dolayısıyla, aynı yolları takip eden bir kişi kesin 10 yıllık Amerika vizesi alır diye bir garanti yoktur. Bu nedenle bu bilgileri göz önünde bulundurarak, yazıyı okumanız sizin faydanıza olacaktır. Bu uyarıyı yaptıktan sonra Amerika vizesi alma serüvenime geçelim.

10 yıllık Amerika Vizesi Alma Sürecim Nasıl Başladı?

Amerika vizesi almak için en önemli etken elbette geçerli bir sebep olmasıdır. O nedenle iş, proje, eğitim ya da benzer sebeplerle gitmenin önemini unutmayın. Gelelim, vize sürecindeki evraklar ve başvuruya. Amerika vize başvurusu yapmak için bir aracı şirket ile çalışmak size süreç ile ilgili fikir vermesi açısından önemlidir. Vize şirketleri size danışmanlık yaparak, hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini söyleyerek sizi yönlendirecektir.

Diğer yandan dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise vize bitişinde ülkeye geri döneceğinize dair bir gerekçe ya da kanıt olmasıdır. Bu kanıt iş, işyeri  ya da okul gibi etkenler olabilir.

Amerika Vizesi Aldım Gitmedim

Amerika Vizesi İçin DS 160 Formu

Amerika vizesi almak için DS 160 formunun online olarak doldurulması gerekmektedir. DS 160 formu vize türüne göre değişiklik göstermeden doldurulması zorunlu tutulur. O nedenle bu formu doldururken özellikle dikkat etmenizde fayda vardır. Formun dili ile İngilizcedir dolayısıyla formu doldururken dil sorununuz varsa İngilizce bilen birinden yardım almanızda da fayda vardır.

Amerika Turistik Vize Başvurusu

Amerika turistik vize başvurusu için yapmanız gerekenler ise Amerika pasaport, DS 160 formu, randevu, ekonomik durum, kalacak yer, uçak rezervasyonu şekilde çeşitlilik göstermektedir. Belgelerin tam listesi için resmi Amerika Konsolosluğunu kontrol etmenizde fayda vardır. Ardından belgelerin toplanması ile randevu günü mümkünse biraz öncesinde gidilmesinde fayda vardır. Bilmeniz gereken bir şey daha var ki Amerika konsolosluğuna girişte elektronik cihaz ya da kesici aletler kesinlikle alınmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir