Almanya’da Erasmus Aylık Giderlerim

Erasmus bir nevi Avrupa’da uzun süreli bir gezi sürecinin ilk adımı gibidir. Türkiye’den giden herkes, Avrupa’yı baştan aşağı gezmek için en ucuz biletleri, en ucuz hostelleri bularak kendini büyük bir maceranın içine atıyor. Dolayısıyla Erasmus’da ne kadar para harcadığınız oldukça önemli. Benim harcadığım bütçe ise gittiğim yerlere, kur farkına ve ekonominin durumuna göre değişecektir. Bu nedenle, aylık giderlerimi tam rakam olarak değil daha çok aralık olarak vermeye çalılaşacağım.

Erasmus Öncesi Harcanan Paralar

Erasmus öncesinde hazırlıklar, yurt depozitosu, ilk aylık yurt parası, belli bir okul kaydı parası, pasaport, vize, uçak bileti ve ilk aylık ulaşım kartı gibi ekleri topladığınızda yaklaşık 1000 Euro’luk bir birikim gerektiriyor. Okul aylık olarak Almanya gibi Euro bölgesinde bulunan ülkelere 400 Euro’luk bir hibe vermekte. İlk olarak bu hibe Almanya gibi bir ülkede bir aylık giderleri karşılamak için kısmen yeterli olsa da gezmek isteyenler, özellikle başka Euro ülkelerine gitmeyi düşünenler yanında mutlaka fazladan para getirmelidir. Yurt ücreti ortalama olarak 200 ile 300 Euro arasında değişiyor. Gıda, yol ve başka ihtiyaçlar girince bu rakam kişiye göre 450 Euro’ya kadar çıkabilir aylık.

Almanya’da Erasmus Aylık Giderlerim

Almanya’da Mutfak Masrafları

Almanya’da mutfak masrafları oldukça ucuz, yani mutfaktan ve yemekten korkunuz olmasın. Yemeğe karşı çok fazla bir zaafınız yoksa aylık 150 Euro gibi bir rakam ile kolayca geçinirsiniz. Dolayısıyla 400 Euro’yu nasıl yetireceğim yemeğe yurda diye korkmayın, gayet yetiyor. Ancak bu masraflara ek masrafları ve geziyi de göz önünde bulundurarak daha fazla para bulundurmayı unutmayın. Sonuçta Erasmus, hayatta gelen eşsiz şanlardan biri, değerlendirmeye bakın.

Gezi İçin Harcanan Masraflar

Öncelikle Avrupa içinde ulaşım çok ucuz, başka bir ülkeye Türkiye’de şehir değiştirirken ödediğinizden daha az ödeme yapıyorsunuz. Özellikle uçak biletlerini promosyon ve benzer teklifler ile 1 Euro’ya yakaladığınız bile oluyor. Ancak gideceğiniz ülkelerde yemek, kalacak yer ve müze gezileri için elbette para gidiyor. Sözün özü, Almanya’da aylık giderleriniz verilen hibe ile halledilebilir seviyede bu nedenle korkunuz olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir