Almanya Vize Reddi Aldım

Bugün size Almanya vize reddi alma sürecimden ve neler yaptığımdan bahsedeceğim. Öncelikle Almanya’ya nasıl gitmeye ve neden vizeye başvurduğumdan bahsedip vize reddinden neler yaptığıma değineceğim. Yaşadığım süreçte edindiğim deneğim sizlere de fikir verebilir belki de devam etmenizi sağlar. Öyleyse Almanya’ya gidiş sürecimin nasıl başladığından bahsedelim biraz.

Neden Almanya’ya Gitmek İstedim ve Hangi Vizeye Başvurdum?

Almanya’ya gidiş sebebim uzun dönem Erasmus gönüllülük projesinden kabul almamdı. ESC projelerinden haberi olanlar bilir ki Avrupa’da özellikle Covid – 19 pandemi sürecinde Türkiye için ilan görmek oldukça zordur. Bu süreçte öyle bir ilan gördüm ki benim deneyimlerim ve özelliklerimle birebir örtüşüyordu. Aradıkları kişiye yakın olsam da kabul alacağımı düşünmemiştim açıkçası.

Bir süre bekledikten sonra, kurum benimle iletişime geçti ve kabul aldığımı belirtti. Sonrasında hemen kabul mektubum ile birlikte gerekli belgeleri toplamaya başladım. Uygun bir güne randevu aldıktan sonra beklemeye başladım. Tüm belgeleri eksiksiz tamamladığımı düşünüyordum ancak banka hesap dökümüm ile ilgili bazı eksikliler var(mış). Başvurduğum vize türü ise uzun dönem proje olduğu için D tipi vize oldu elbette.

Almanya Vize Reddi Aldım

Vize Reddi Neden Aldım?

Öncelikle belirtmek gerekirdi, Almanya vizesi için kesinlik şu nedenle ret alırsın gibi bir kriter yoktur. Her başvuru birbirinden bağımsızdır dolayısıyla bir örneğe bakarak sebebin aynı olduğunu ya da herkeste aynı sorunla karşılaşılacağını düşünmeyin. Benim vize reddi alma sebebim ise vize randevusu değil, banka da gösterdiğim para ile ilgiydi. Gittiğim proje cep haçlığı, kalacak yer ve yemek masraflarını karşılayan bir proje olduğu için çok fazla para göstermenin önemli olmadığını düşündüm. Ancak durumu belirten bir dilekçe de sunmadım. Benim hatam da sunmadığım dilekçeydi.

Vize Reddi Sürecimde Ne Oldu?

Konuya ilişkin tüm belgeleri sunsam da ret almam benim için büyük bir şok yarattı. Daha önce kimsenin böyle bir projeden ret aldığını da duymadım, o nedenle karmakarışık bir süreçti. Ancak vize reddi yedikten sonra pes etmeyerek vize reddi itirazda bulundum ve Almanya’da başlayacak olan uzun dönem gönüllülük projesine başladım. Bu noktada, vize reddi yiyen kişilerden biriyseniz öncelikle vize ret formunda olan nedenleri dikkatli okumanız gerekmektedir. Ardından yanlış olduğunu düşündüğünüz durumla ilgili itiraz yapabilme hakkına sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir