Almanya Vize Aldım Ama Gidemedim

Almanya ulusal vizesi almak ne kadar meşakkatli olduğunu araştıranlar ve başvuranlar bilir. Birçok belge ve işlemin ardından sıkı bir inceleme sonrasında zar zor alınan bu vize ile ilgili deneyimlerimi aktarmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Corona Virüs pandemisi döneminde vize işlemleri ile ilgili süreç sık sık değişiklik gösterse de Almanya’ya gitmek isteyenlerin ulusal vize almak için neler yapabileceğine dair kendi başımdan geçenleri bir rehber olarak sunacağım.

Almanya Ulusal (D) Vizesi Nedir?

Almanya Ulusal vizesi almak için çıktığım yolculukta ilk internet aramasında belgeler dışında çok fazla bilgiye sahip olamadım. Bir sürü kafa karışıklığı da oldu haliyle, ama bazı noktalarda doğru ve önemli bilgilerle de karşılaştım. Bu noktada, anlatacaklarım size de küçük deneyimler kazandırabilir ancak bu konuda her yolculuğun farklı zorluklar getirdiğini unutmayın.

Almanya ulusal vizesi, bir iş, eğitim ya da daha farklı sebeplerle 90 günün üzerinde olan ziyaretler için verilen vizedir. Eğer çalışmak için gidiyorsanız bu konuda çalışma vizesi kapsamında ulusal vizeye başvuru yapmanız gerekir ki çalışma vizesi için öncelikle Almanya’da faaliyet gösteren bir şirket ile iş sözleşmesi yapmalısınız.

Almanya Vize Aldım Ama Gidemedim

Almanya Çalışma Vizesi (Mavi Kart)?

Almanya Hükümeti tarafından çalışma vizesi olarak da geçen mavi kart uygulaması daha çok yüksek öğrenim gören kişilerin Almanya’da çalışması için yapılır. Bu nedenle de vize başvurusunda oturum almada büyük kolaylıklar sağlar. Mavi kart alımından önce sözleşme yapılması gerekmektedir. Sözleşmeye göre yıllık gelir tutarı 55.200 Avro olması halinde kişilere mavi kart çıkmaktadır. Aynı zamanda eğitim ve diploma denkliği sağlandığından emin olun. Aksi halde mavi kart almak imkansız.

Ulusal Vize Alma Sürecim

İlk iş teklifimi aldıktan sonra vize için gerekli belgelerin toplanması ve başvurma sürecine giriş yaptım. Başta bir kafa karışıklığı oluştu bu nedenle özellikle resmi konsolosluk belgelerine bakmanızda fayda var. Ardından ilk iş randevu almak olacaktır. Randevu sonrası istenen belgeler, (Almanca doldurulmasına özen gösterin), imzalı ikamet yasası belgesi, pasaport, iş sözleşmesi, diploma denkliği, seyahat süresini kapsayan sağlık sigortası ve diploma şeklinde uzamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir