Almanya Erasmus Deneyimim

Almanya’da Erasmus deneyimim Erasmus sınavına başvurmam ile başladı. Sınavı başarı ile geçtikten sonra okula başvuru ve kabul alma süreci başladı. Tüm belgeler ve vize işlemleri hallolduktan sonra uçak biletimi aldım ve 12 aylık Erasmus macera sürecime başladım. Ama tabi gidiş sürecim bahsettiğim gibi çok kolay ve akıcı geçmedi. Elbette bir sürü aksilik ve sorunla karşı karşıya kaldım. Okul seçiminde, Almanca dil belgesi isteyen okullar ile görüşmelerde pek çok olay yaşandı ama bu başka bir hikaye olarak anlatılır.

Almanya’da İlk Gün

Almanya’ya ilk indiğimde biraz korkmuştum açıkçası, ilk deneyim ve yalnız gidiyorum sonuçta kaybolurum endişesi vardır üzerimde. Ama sonradan da defalarca teyit ettiğim gibi hiç öyle olmadı, bir kere havalında mutlaka bir Türk ile karşılaşıyorsunuz. Karşılaşmasanız bile okul ve Erasmus Topluluğu tarafından mutlaka bir mentor karşılar sizi. Benim için de öyle oldu, daha ilk adımda birçok kişi ile tanıştım. Daha sonra mentor olarak benimle ilgilenen kişi geldi ve beraber yurda doğru yola çıktık. Benim okulum yurt imkanı sağlıyordu ancak bazılarında ev tutmak zorunda kalınabiliyor.

Almanya Erasmus Deneyimim

Oda Arkadaşım ve Berlin Günleri

Yurda gidince giriş işlemleri ve hoş geldin paketini aldıktan sonra odaya çıktım. Odada beni İtalyan oda arkadaşım karşıladı. Sıcak kanlı bir karşılaşma sonrasında Berlin’i biraz gezmeye karar verdik. Etrafta onlarca, restoran ve kafe arasında bir tanesine oturduk ve biraz konuştuk. Burada bir şey hatırlatmak istiyorum, Erasmus için Almanya’yı düşünüyorsanız Erasmus hibesine güvenmeyin. Aylık 1250 Euro gibi bir hibe alıyorsunuz ki bu ancak yurt masraflarınıza yeter. Almanya Euro ülkesi olduğu için yanınızda para götürmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Berlin’de Öğrenci Hayatı

Berlin’de öğrenci hayatı, daha çok Erasmus öğrencileri ile yapılan partiler ile geçiyor. Elbette Alman öğrenciler ve onların partileri de meşhur ancak Erasmus grubunun kendi içinde oluşturduğu sinerji de çok önemli. Kültürel geceler, yurtta yapılan partiler ve clublar oldukça hareketli. Bu nedenle Almanya’ya Erasmus’a gitmeyi düşünüyorsanız kendinizi harekete hazırlamanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir