90 Günlük Vize Süresi Bana Yetmedi

Schengen vizesi ile gerçekleştirdiğim seyahatimde 90 gün vize süresi bana yetmedi. Ablamı ziyaret için geldiğim sürede hiç beklenmeyen bir durum ile düğün planladıklarını haber verdiler. Bu durumda benim Türkiye’ye dönüp ardından yeniden ülkeye dönmem hem zor olacaktı hem de düğün planını kaçırmış olacaktım. Vizemin bitimine kısa bir süre kala bu haberi öğrendiğimde hem sevindim hem de endişelendim. Ayrıca diğer aile üyelerinin gelmesi, düğün hazırlığı gibi işlemlerde benim de yardımcı olmam gerekecekti.

Haberi öğrendikten sonra davetiye ve diğer unsurlar ile konsolosluğun kapısını çaldım. Bulunduğum bu durumu anlatarak vize süremin uzatılıp uzatılamayacağını danıştım. Benden belgeleri ve güncel olan vizemi istediler. Tüm istediklerini verdikten sonra vize bitim tarihimden önce mutlaka bana ulaşacaklarını belirttiler.

Başvurumdan birkaç gün sonra düğün tarihini kapsayacak kadar (15 gün) uzatma yaptıklarını belirttiler. Gerçekten çok rahatlamıştım. Gerekli durumlarda (ülke içerisinde tedavinizin olması, tamamlamanız gereken bir işin bulunması, taziye ve cenazenizin olması) vize uzatma işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Ülkeden Çıkmadan Vizemi Uzatabilir Miyim?

Eğer geçerli bir nedeniniz varsa evet. Özellikle vizenizin son 1 haftasında yaşanan bir olay (hastalık, ölüm, tedavi görülmesi) ile uzatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İş ile ilgili nedenler de buraya dahil edilebilir. Ancak geçerli bir nedeniniz bulunmuyorsa vize bitiminde ülkenizden çıkmanız gerekecektir.

Ülkeden ayrıldığınızda yeniden vize alarak giriş yapmak istiyorsanız bu sizin için daha kolay olacaktır. Önceden almış olduğunuz vize sizin için olumlu bir durumdur.

90 Günlük Vize Süresi Bana Yetmedi

Vize Uzatma Başvurusunu Ne Zaman Yapmalıyım?

Vize uzatma başvurunuzu vize bitiminden önce yapmanız gerekiyor. Değerlendirme sürecini de dahil ederek en erken ne zaman başvuruda bulunursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Son gün yapacağınız başvuruda gerçekten haklı bir neden bulunmuyorsa ülkenize dönmeniz daha doğru olarak görülür. Ancak önceden yaparsanız konsolosluğu ikna etmek için vaktiniz olacaktır.

Vizemin Süresi Bitti Ve 2 Gün Geçti, Uzatabilir Miyim?

Hayır uzatamazsınız. Yapmanız gereken en iyi şey en kısa zamanda ülkeyi terk etmektir. Çünkü şuan ülke içerisinde kaçak olarak değerlendiriliyorsunuz demektir ve cezai işlem uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir