180 Gün İçinde 90 Günü Aşmamak Kaydıyla; Aklınızı Karıştırdıysa Açıklıyım

Vizesiz seyahatleri kabul eden ülkelerin başında sizi bir yazı karşılar “Vizesiz olarak kişiler 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla….” Ancak ne demek 180 gün içinde 90 günü aşmamak? 180 gün izinim bulunuyorsa 90 günü neden aşmamalıyız?

Açıkçası basit bir şekilde anlatmak gerekirse bu ülkeler size diyor ki; 6 ay vizesiz olarak kalabilirsin evet. Ama peş peşe 6 ay kalamazsın. Kesintisiz olarak maksimum 3 ay kalabilirsiniz. 3 ayın ardından Türkiye’ye dönüş yapmalısınız. Eğer diğer ülkeye dönmek isterseniz yeniden 3 ay kalabilirsiniz. Ancak hiç dönüş yapmadan 180 gün boyunca vizesiz bir şekilde kalamazsınız.

Kısa vize olarak adlandırılan bu yöntem çoğu ülke için vizesiz işlemlerde kullanılıyor. Ancak Schengen vizelerinde de bu ibareye rastlamanız mümkündür. Artık ne anlama geldiğini biliyorsunuz.

180 Gün İçinde 90 Günü Aşmamak Kaydıyla; Aklınızı Karıştırdıysa Açıklıyım

Vizesiz Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Türkiye’den bazı ülkelere giriş vizesiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Örneğin Ukrayna bu konuda oldukça revaçta olan bir ülkedir. Hem Türk Lirası’nın Grivna’dan değerli olması hem de ülke olarak bize yakın bulunması bunun için etkenlerden biridir. Ancak Ukrayna’ya giderken hayalleriniz büyük olmasın.

Ukrayna ve Türkiye arasındaki vize kalktığında heveslenerek bir Ukrayna gezisinde bulunmak istedim. Bakıldığında otel, uçak ve diğer unsurlar o kadar da pahalı değil olarak gözüküyordu. Sonuçta para değerimiz para değerlerinden yüksekti.

Yolculuk sırasında bir problem yaşamadan çok kısa sürede Ukrayna’ya vardım. Ukrayna geceleri ile ünlüdür, dışarı çıkıp eğlenmek gibi bir ihtiyacımız oldu. Daha ilk günden arkadaşlarımla beraber topladık her şeyi ucuz eğlenceye…

Ama olay hiç de beklediğimiz gibi olmadı. Birincisi; evet para değerimiz yüksek ama sen 30 TL’ye bir içecek içiyorken Türkiye’de, Ukrayna’da bu ücret yaklaşık 90 ila 100 Grivna. Yani bildiğimiz aynı ücret. Ayrıca daha bir mekana oturmadan sizden depozito istiyorlar, yani en başta 2500 Grivna ödemek zorundasınız.

Bunun dışında normal yaşam da beklenildiği kadar ucuz değildi. Her şey yaklaşık Türkiye’deki fiyatlar gibiydi. Yani Ukrayna’ya ucuz tatil olarak bakmamalıyız ancak gezmek için ideal ve normal bir yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir